24 Οκτωβρίου 2018

Ήττα στο Καυτανζόγλειο για τον ΠΑΟΚ του Χάαν (1999)

Σαν σήμερα στις 24/10/1999, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στο Καυτανζόγλειο τον Ηρακλή, σε παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1999-2000...

Ο Δικέφαλος με τον Άρι Χάαν στον πάγκο του, μπροστά σε 12.000 θεατές (10.573 τα εισιτήρια), γνώρισε μια βαριά ήττα με 3-1, σκοράροντας μάλιστα το μοναδικό μας γκολ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης (95'), με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κώστα Φρατζέσκου!

Το σκορ άνοιξε στο 24ο λεπτό του παιχνιδιού, ένας πρώην παίκτης μας, ο Χρήστος Βελής με προβολή σε μια φάση που ολιγώρησε η άμυνά μας, για να γίνει το 2-0 στο 40' από τον Κωνσταντίνου.

Ο ίδιος παίκτης σημείωσε το τρίτο γκολ των γηπεδούχων στο 60' με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής σε αντεπίθεση του Ηρακλή, για να διαμορφώσει το τελικό 3-1 ο Φραντζέσκος με τον τρόπο που προαναφέρθηκε πιο πάνω!

Να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Αλεξάντερ Μπράτιτς, ο οποίος είδε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή Παύλου Κωνσταντινίδη!

Δείτε τα γκολ του παιχνιδιού στο video που ακολουθεί (από το 0:46 έως το 1:15)

Ηρακλής: Αργυρίου, Τζωρτζόπουλος (60' Κυριαζής), Μπράτιτς, Σέμος, Κασίμπα, Βελής, Σέμπουε (46' Ξενίδης), Στολτίδης, Χάγκαν, Ντεμπά, Κωνσταντίνου (70' Σαπάνης).

ΠΑΟΚ: Κόβιτς, Μπάντοβιτς, Κατσαμπής, Ντόλμπεργκ, Βενετίδης, Μαραγκός (60' Κουλακιώτης), Μαχαιρίδης (46' Βαλέντσια), Γεωργιάδης (46' Καραδήμος), Φραντζέσκος, Σάμπρι, Φρούσος.

* Τη σεζόν 1999-2000, ο ΠΑΟΚ τερμάτισε στην 5η θέση αφού ο πάγκος του αποδείχτηκε για μια φορά ακόμη ηλεκτρικός! Η χρονιά ξεκίνησε με τον Άρι Χάαν (9 ματς), ακολούθησε το δίδυμο Σαράφη - Μιχαηλίδη για 4 ματς και στη συνέχεια ήρθε πριν τα μέσα της σεζόν ο Μπάγεβτις (21 παιχνίδια, από τον Γενάρη του 2000).

* Ο Δικέφαλος μέτρησε στο τέλος της χρονιάς 15 νίκες - 10 ισοπαλίες - 9 ήττες, σε πρωτάθλημα 18 ομάδων και πήρε το ευρωπαϊκό εισιτήριο για την επόμενη σεζόν. Είχε 51 βαθμούς, με τέρματα 64-44 (μια από τις χειρότερες αμυντικές επιδόσεις ever!)...