24 Οκτωβρίου 2018

Νίκη επί της Ξάνθης στη σχεδόν άδεια Τούμπα! (1993)

Σαν σήμερα στις 24/10/1993, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα την Ξάνθη, σε παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής, του πρωταθλήματος της περιόδου 1993-1994 ...

Ο Δικέφαλος με τον Ουκρανό τεχνικό Όλεγκ Μπλαχίν στον πάγκο του, μπροστά σε μόλις και μετά βίας 3.000 θεατές (2.356 τα εισιτήρια), πήρε τη νίκη με 2-1, χάρη σε γκολ που σημείωσαν ο Μάκης Χάβος στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και ο Τζόνι Αναστασιάδης στο 81ο λεπτό.

Για τους φιλοξενούμενους μείωσε στο 84' ο Τζάτζος, χωρίς ωστόσο η ακριτική ομάδα να πάρει κάτι από το παιχνίδι, καθώς το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή ... Περικλή Βασιλάκη, βρήκε τον ΠΑΟΚ νικητή με 2-1.

ΠΑΟΚ:
Μιχόπουλος, Καπετανόπουλος, Αλεξίου, Παναγιωτίδης, Βολτέζος, Χάβος, Οικονομίδης (55' Λούχοβι), Λαγωνίδης, Ζαγοράκης, Μπορμπόκης (37' Αναστασιάδης), Γιουκούδης.

Ξάνθη: Μίρτσος, Χαλκίδης, Κεχαγιάς, Κωστένογλου, Μαλούσης, Μίτεφ (70' Τζάτζος), Σαμαράς (85' Ζήκος), Μαλαδένης, Τεγγελίδης, Μαρτσέλο, Βρύζας.

* Ο ΠΑΟΚ εκείνη τη χρονιά τερμάτισε στην 5η θέση με 51 βαθμούς, έχοντας 14 νίκες, 9 ισοπαλίες και 11 ήττες και τέρματα 45-38.

* Η χρονιά ξεκίνησε με τον Όλεγκ Μπλαχίν στον πάγκο μας (26 ματς) και συνεχίστηκε με τον Σταύρο Σαράφη (8 παιχνίδια).

* Στην παραπάνω εικόνα μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1993-1994.