26 Οκτωβρίου 2018

Ένταση, επεισόδια και ... βαριά τιμωρία! (2002)

Σαν σήμερα στις 26/10/2002, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα τον Ολυμπιακό, σε παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 2002-2003...

Ο Δικέφαλος με τον Άγγελο Αναστασιάδη στον πάγκο του, μπροστά σε 25.000 θεατές (22.296 τα εισιτήρια), αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1, με το σκορ να διαμορφώνεται από δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι!

Ο ΠΑΟΚ απείλησε στο 8' με τον Σαλπιγγίδη να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Ελευθερόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά, με την ομάδα μας να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως στο 40' βρέθηκε πίσω στο σκορ!
Ο Βενετίδης μπήκε στην μεγάλη περιοχή από τα αριστερά και ο Φουτσίνι στην προσπάθεια του να τον μαρκάρει, έδιωξε την μπάλα και στην συνέχεια της φάσης βρήκε τον παίκτη του Ολυμπιακού. Ο Δούρος έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα και ο Τζόρτζεβιτς άνοιξε το σκορ, ξεγελώντας τον Τοχούρογλου.

Στην επανάληψη, ο Αναστασιάδης έριξε στο ματς τους Φρούσσο και Γιασεμάκη και στο 47' ο Φουτσίνι εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, αλλά η κοντινή κεφαλιά του Οκκά έφυγε άουτ.

Στο 53' ο Οκκάς πάσαρε στον Γιασεμάκη, ο Ελευθερόπουλος που έκανε έξοδο έπεσε με δύναμη πάνω του και ο Δούρος καταλόγισε αμέσως το πέναλτι.

Το εκτέλεσε ο Γεωργιάδης και ισοφάρισε σε 1-1. Στο 67ο λεπτό ο επόπτης Δανιγγέλης δέχθηκε αντικείμενο, έπεσε στο έδαφος και αποχώρησε με φορείο.

Στη συνέχεια ο Δούρος πήρε τους βοηθούς του και πήγε στα αποδυτήρια, με αποτέλεσμα να διακοπεί ο αγώνας. Μετά από περίπου 30 λεπτά, ο διαιτητής επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο και το ματς συνεχίστηκε.
Από εκείνο το σημείο και μετά, ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος, με τους παίκτες μας να πιέζουν με αποτέλεσμα να περιορίσουν σε ρόλο κομπάρσου τον Ολυμπιακό.

Ο πέλεκυς έπεσε πολύ βαρύς για τα όσα έγιναν στην Τούμπα, καθώς το γήπεδο έκλεισε για 5 αγωνιστικές (με Προοδευτική στις 24/11/2002, με Ιωνικό στις 8/12/2002, με Παναχαϊκή 22/12/2002, με ΟΦΗ 19/12/200 για το Κύπελλο και με Αιγάλεω 12/1/2003)!

ΠΑΟΚ: Τοχουρογλου, Φουτσίνι, Μάρκος, Κουτσόπουλος, Αμπονσά (85' Κούτσης), Κιουκέλκα, Καφές, Σπάσιτς (46' Φρούσσος), Οκκάς, Γεωργιάδης, Σαλπιγγίδης (46'Γιασεμάκης).

Ολυμπιακός: Ελευθερόπουλος, Μαυρογεννίδης, Ανατολάκης, Πατσατζόγλου, Ντρασένα, Βενετίδης, Καρεμπέ (61' Ζε Ελίας), Γιαννακόπουλος, Ζέτερμπεργκ (73' Νινιάδης), Τζόρτζεβιτς, Χούτος (65' Οφορίκουε).

* Τη σεζόν 2002-2003, ο Δικέφαλος παρά τα πολλά του προβλήματα, τερμάτισε 4ος, εξασφαλίζοντας ευρωπαϊκό εισιτήριο, ενώ κατέκτησε και το τέταρτο Κύπελλο της ιστορίας του! Συγκέντρωσε 53 βαθμούς, με 16 νίκες - 5 ισοπαλίες - 9 ήττες, με τέρματα 59-38.

* Στον πάγκο του ΠΑΟΚ κάθισε όλη τη χρονιά 2002-2003 ο Άγγελος Αναστασιάδης, όπως άλλωστε συνέβη και την επόμενη, 2003-2004!