28 Σεπτεμβρίου 2018

Εντυπωσιακό διπλό στον Πύργο! (2003)

Σαν σήμερα στις 28/9/2003, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Πανηλειακό σε παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 2003-2004...

Ο Δικέφαλος με τον Άγγελο Αναστασιάδη στον πάγκο του, μπροστά σε περίπου 3.000 θεατές (2.320 τα εισιτήρια), πήρε το διπλό στο Δημοτικό στάδιο Πύργο, επικρατώντας με 1-4 των γηπεδούχων, μετά από πολύ καλή εμφάνιση!

Δυστυχώς δεν υπάρχουν στιγμιότυπα από την αναμέτρηση, καθώς ο Πανηλειακός δεν είχε υπογράψει σύμβαση με κάποιο από αυτά και όπως ενημέρωσε ο τότε πρόεδρός του, Σάκης Σταυρόπουλος, πάρθηκε η απόφαση να μην επιτραπεί η είσοδος σε τηλεοπτικό κανάλι για να μεταδώσει ολόκληρο ματς ή στιγμιότυπα.

Το σκορ άνοιξε στο 18ο λεπτό ο Μάρκος για να έρθει στο 21' ο Σαλπιγγίδης να κάνει το 0-2, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο και τον Δικέφαλο να κάνει σημαντικό βήμα για τη νίκη.

Στη επανάληψη, ο Εγκωμίτης στο 60' σημείωσε το 0-3 και ο Σαλπιγγίδης στο 87' το 0-4. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής στο 90ό λεπτό με τον Τσίγκα!

Πανηλειακός: Λιούρδης, Μάρης, Σωτήρχος, Τασίδης, Τσιόλης (46' Δερμιτζόγλου), Βύντρα, Μαρκορά, Μωυσιάδης, Σπυρόπουλος (46' Ταραλίδης), Κοταρέλας (62' Μανίκας), Τσίγκας.

ΠΑΟΚ: Ατματσίδης, Κουτσόπουλος, Χασιώτης (55' Καρυπίδης), Βόκολος, Ουντέζε, Εγκωμίτης (67' Μακρής), Φουτσίνι (24' Ζαβαντίας), Χάγκαν, Μάρτος, Σαλπιγγίδης, Γιαννιτσανάκης.

* O ΠΑΟΚ τη σεζόν 2003-2004 τερμάτισε στην 3η θέση με 60 βαθμούς και τέρματα 47-27. Στα 30 ματς που έδωσε για το πρωτάθλημα, σημείωσε 18 νίκες, 6 ισοπαλίες και 6 ήττες, έχοντας τον Άγγελο Αναστασιάδη στον πάγκο του.

* Στην αρχική εικόνα το ρόστερ του ΠΑΟΚ της περιόδου 2003-2004.