23 Σεπτεμβρίου 2018

Κατακεραύνωσε με οχτάρα ... τον Κεραυνό! (1959)

Σαν σήμερα στις 23/9/1959, ημέρα Τετάρτη, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα τον Κεραυνό Θεσσαλονίκης, για την α' φάση του Κυπέλλου Ελλάδας της περιόδου 1959-1960...

Ο Δικέφαλος με τον Ζάρκο Μιχαήλοβιτς στον πάγκο του, πήρε μια εντυπωσιακή νίκη πρόκριση στην επόμενη φάση, επικρατώντας με 8-1.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχτηκε με πλήρη σύνθεση και απέναντι σε μια ομάδα που δεν είχε αγωνιστεί ξανά σε χόρτο, δε δυσκολεύτηκε να πάρει μια άνετη νίκη.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 2ο λεπτό ο Χαβανίδης, για να γίνει το 2-0 από τον Κιουρτζή στο 17' και το 3-0 από τον Λέανδρο στο 24' με απευθείας εκτέλεση κόρνερ!

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 20' με τον Κυπριανίδη, για να σημειωθεί το 4-1 στο 34' από τον Κιουρτζή και με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Κιουρτζής στο 64' και 79', ο Τσαπώνης στο 68' και ο Νικολαΐδης στο 83' , διαμόρφωσαν το τελικό 8-1

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Πρόγιος, Χασιώτης, Κεμανίδης, Χαβανίδης, Πετρίδης, Γιαννέλος, Λέανδρος, Τσαπώνης, Κουιρουκίδης, Κιουρτζής, Νικολαΐδης.