27 Σεπτεμβρίου 2018

Ισοπαλία στον Εθνικό παίζοντας με "10"'! (1998)

Σαν σήμερα στις 27/9/1998, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Εθνικό Πειραιώς, σε παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής, του πρωταθλήματος της περιόδου 1998-1999...

Ο Δικέφαλος με τον Άγγελο Αναστασιάδη στον πάγκο του, μπροστά σε 2.000 θεατές (1.436 τα εισιτήρια), αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1, αν και αγωνιζόταν από το 9ο λεπτό με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Χρήστου Βελή από τον ... Κασναφέρη!

Μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο, ο Εθνικός άνοιξε το σκορ στο 52ο λεπτό με τον Αναστασάκη, όμως ο ΠΑΟΚ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας με γκολ του Πάολο Κομίνχες στο 74'.

Το παιχνίδι με τον Εθνικό, ήταν το ένα και μοναδικό του Κώστα Λαγωνίδη τη σεζόν 1998-1999 με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, καθώς τους μήνες που ακολούθησαν ολοκλήρωσε την ποδοσφαιρική του καριέρα, ακολουθώντας αυτήν του προπονητή ...

Εθνικός Πειραιώς: Γιαλεσάκης, Δαμίρης, Δημόπουλος, Γεωργαμλής, Καψής, Κόντης (46' Τασιούλας), Παπαδόπουλος, Χαραλαμπόπουλος, Ντερτινής, Αναστασάκης (62' Σόουζα) Κουμπής (84' Κομιώτης).

ΠΑΟΚ: Μιχόπουλος, Καπετανόπουλος (58' Κομίνχες), Κατσαμπής, Ζαφειρίου, Ολιβάρες, Καφές, Νάγκμπε, Τουρσουνίδης (78' Λαγωνίδης), Βελής, Φραντζέσκος, Βρύζας (28' Κωνσταντινίδης).

* Τη σεζόν 1998 -1999 ο ΠΑΟΚ τερμάτισε στην 4η θέση του πρωταθλήματος με 62 βαθμούς (πήρε ευρωπαϊκό εισιτήριο), έχοντας 19 νίκες - 5 ισοπαλίες - 10 ήττες, με τέρματα 52-31.

* Στον πάγκο μας σε εκείνο το πρωτάθλημα, βρέθηκε αρχικά ο Όλεγκ Μπλαχίν (2 ματς, 2 ήττες), ο Άγγελος Αναστασιάδης (16 ματς, 11 νίκες - 3 ισοπαλίες - 2 ήττες) και ο Άρι Χάαν (16 ματς, 8 νίκες - 2 ισοπαλίες - 6 ήττες).

* Στην αρχική εικόνα, μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1998-1999.