21 Αυγούστου 2018

Φιλικό ντόρτι επί της Βέροιας στην Τούμπα (1986)

Σαν σήμερα στις 21/8/1986, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα τη Βέροια, σε παιχνίδι προετοιμασίας, ενόψει της σεζόν 1986-1987...
Ο Δικέφαλος με τον Τάις Λίμπρεχτς στον πάγκο του, μπροστά σε 4.000 θεατές (2.997 τα εισιτήρια) προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 12ο λεπτό με ατομική προσπάθεια του Νίκου Καραγεωργίου, για να γίνει δύο λεπτά αργότερα το 2-0, με μακρινό σουτ του Τσουρέλα.
Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 48' με πλασέ του Καλτσά αλλά στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ σημείωσε άλλα δύο γκολ, με τον Βασιλάκο στο 65' με γυριστό σουτ και τον Σκαρτάδο στο 74' με ατομική προσπάθεια.

ΠΑΟΚ: Στεργιούδας, Τσουρέλας (80' Μαλιούφας), Αλαβάντας, Σπανοσωτηρόπουλος (70' Ψαρράς), Μπανιώτης, Σκαρτάδος, Καραγεωργίου, Βασιλάκος (80' Λιάκος), Μήτογλου, Παπαϊωάννου (46' Καρασαββίδης), Αλεξανδρίδης (74' Ορφανός).

Βέροια: Αδαμόπουλος (46' Αμανετίδης), Χατζηαθανασίου, Σπυριδωνίδης (46' Σιαπανίδης), Πιττός, Ριμικής, Στόιος (46' Κατσώνης), Καβάσης (46' Δάρας), Τερζόπουλος (60' Βακουφάρης), Τσαλουχίδης, Πέριτς (46'Αντωνίου), Βεζυριανόπουλος (46' Καλτσάς).

* Στην παραπάνω εικόνα, μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1986-1987.