20 Αυγούστου 2018

Έκανε το 3Χ3 με ντόρτι επί της Χαλκηδόνας (2001)

Σαν σήμερα στις 20/8/2001, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα τη Χαλκηδόνα, για την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας...

Στην 60η διοργάνωση του κυπέλλου Ελλάδας 2001-02 μετείχαν συνολικά 44 ομάδες (14 Α' εθνικής, 14 Β' εθνικής και 16 Γ' εθνικής κατηγορίας), οι λιγότερες που μετείχαν μεταπολεμικά σε διοργάνωση κυπέλλου.

Διεξήχθη σε 6 γύρους, συμπεριλαμβανομένου του τελικού. Στην προκριματική φάση υπήρξαν 11 όμιλοι των 4 ομάδων, όμως ήταν η τελευταία φορά ως τώρα (σεζόν 2010-11) που διεξήχθη η πρώτη φάση με το σύστημα των ομίλων.
Ο Δικέφαλος συμμετείχε στον 8ο όμιλο μαζί με Ολυμπιακό Βόλου, Χαλκηδόνα και Πανελευσινιακό. Ο Κυπελλούχος της περασμένης σεζόν ΠΑΟΚ, είχε ήδη κερδίσει στις πρώτες δύο αγωνιστικές εκτός έδρας, τον Ολυμπιακό Βόλου με 1-2 και το Πανελευσινιακό με 0-2.

Στο παιχνίδι με τη Χαλκηδόνα έκανε το 3Χ3 επικρατώντας με το ευρύ 4-1, αν και αγωνίστηκε χωρίς το κλασικό φορ! Το σκορ άνοιξε στο 14
ο λεπτό, όταν ο Κωνσταντινίδης ξέφυγε από Πυρένη – Γεωργακά, πάσαρε στον Καφέ, που με δυνατό σουτ από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στον ουρανό των δικτύων του Μαυρίδη.
Στο 37' έγινε το 2-0, με τον Γεωργιάδη να σουτάρει, η μπάλα να βρίσκει στον Σαμλίδη, να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίχτυα της Χαλκηδόνας.

Στην επανάληψη και στο 59ο λεπτό, ο Καφές σέντραρε στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων και ο επερχόμενος Οκκάς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Παρόμοια φάση και στο 65
ο λεπτό, όταν ο Καραδήμος σέντραρε και ο Λουτσιάνο με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που έγινε το 3-0, έγραψε το 4-0...

Το μόνο που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο 83', με τον Αθανασιάδη να κρεμάει τον Τοχούρογλου και να διαμορφώνει το τελικό 4-1.

ΠΑΟΚ: Τοχούρογλου, Νάστος, Κατσαμπής (78' Χασιώτης), Αμπονσά, Καφές (83' Κουτσόπουλος), Καραδήμος, Κωνσταντινίδης, Εγκωμίτης, Οκκάς, Λουτσιάνο (66' Γιασεμάκης), Γεωργιάδης.

Χαλκηδόνα: Μαυρίδης, Κατεμής, Ντάγκας (71' Μαρτίνος), Γκαλαμέλος, Τιούτιος, Μουστάκας (59' Αθανασιάδης), Ζαχαρόπουλος, Πυρένης (49' Κορακάκης), Δημαδάμας, Γεωργακάς, Σαμλίδης.

Δηλώσεις προπονητών:

Ντούσαν Μπάγεβιτς: «Είχαμε ένα ημίωρο αρκετά καλό. Στόχος μας είναι να έχουμε μονταριστεί μέχρι το πρώτο ευρωπαϊκό ματς στα μέσα Σεπτεμβρίου. Περιμένω να τεθούν στη διάθεσή μου και οι τραυματίες».

Γιώργος Βαζάκας: «Ξέραμε ότι ο αντίπαλός μας θα παίξει γρήγορα και θα έχει καλή κυκλοφορία της μπάλας. Στο δεύτερο ημίχρονο κουραστήκαμε γιατί ξεκινήσαμε αργά την προετοιμασία και τώρα βρισκόμαστε στο μέσον της».

* Τα αποτελέσματα του Δικεφάλου στο θεσμό του Κυπέλλου εκείνη τη σεζόν...

Φάση των ομίλων:

1η αγωνιστική: Ολυμπιακός Βόλου - ΠΑΟΚ 1-2 (81' Μάντα – 34' Οκκάς, 44' Καφές).
2η αγωνιστική: Πανελευσινιακός - ΠΑΟΚ 0-2 (7' Σπάσιτς, 65' Λουτσιάνo).
3η αγωνιστική: ΠΑΟΚ - Χαλκηδόνα 4-1 (14' Καφές, 37' Γεωργιάδης, 59' Οκκάς, 65' Λουτσιάνο – 83' Αθανασιάδης).
4η αγωνιστική: ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός Βόλου 5-2 (5', 78' Γιασεμή, 35' Εγκωμίτης, 68' Σπάσιτς, 84' Νάστος – 44' Μάντα, 55' Παππάς).
5η αγωνιστική: ΠΑΟΚ - Πανελευσινιακός 2-2 ( 14' Φρούσος, 21' Νάστος – 44' Νεοφώτιστος, 54' Αλέξης).
6η αγωνιστική: Χαλκηδόνα - ΠΑΟΚ 0-1 (89' Κουλακιώτης).

Η ομάδα μας με 16 βαθμούς, τέρματα 16-6 (και μόνο με μια ισοπαλία), πέρασε στην επόμενη φάση μαζί με την Χαλκηδόνα.

Στον Β' γύρο, ο Δικέφαλος πέρασε χωρίς αγώνα όπως και οι περισσότερες ομάδες της Α' Εθνικής.

Γ' γύρος
Χαλκηδόνα - ΠΑΟΚ 0-3 (18' Γεωργιάδης, 28' Φρούσος, 69' Κωνσταντινίδης) και στην Τούμπα νίκη με 1-0 (14' Καφές).

Προημιτελικοί:
ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 2-1 (36' Τσάρτας, 61' Μαλαδένης – 49' Φρούσος) και βαριά ήττα στην Τούμπα με 0-4... (28' Τσάρτας, 39' Λάκης, 47' Νικολαϊδης, 89' Ίβιτς).