22 Ιουλίου 2018

'Ηττα στο φιλικό με την Μπαστιά (2003)

Σαν σήμερα στις 22/7/2003, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι τη γαλλική Μπαστιά (SC Bastia), στο πλαίσιο της προετοιμασίας του ενόψει της σεζόν 2003-2004...

Το παιχνίδι έγινε στην έδρα της Μπαστιά στην Κορσική, ο ΠΑΟΚ έχασε με 2-0, έχοντας καλή παρουσία στο πρώτο 45λεπτο, παρουσία 3.000 φίλων της γαλλικής ομάδας, κάτω από αφόρητη ζέστη, με το θερμόμετρο να χτυπάει κόκκινο.

Ο Δικέφαλος, παρά την κόπωση των παικτών του από την επίπονη προετοιμασία, είχε στο πρώτο ημίχρονο καλή κυκλοφορία της μπάλας, με την απόδοση των περισσότερων ποδοσφαιριστών του να κυμαίνεται σε ιδιαίτερα ικανοποιητικά επίπεδα.

Η ομάδα ήταν κινητική, αλλά στη επανάληψη μετά τις πολλές αλλαγές που έγιναν, χάθηκε η ομοιογένεια και οι Γάλλοι βρήκαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 60ό λεπτό με σουτ του Μπάτλες, για να διαμορφωθεί το τελικό 2-0 στο 93' από τον Γκουβερνέκ, ο οποίος είχε περάσει σαν αλλαγή στο ματς στην επανάληψη.

Παρά την ήττα ο ΠΑΟΚ ικανοποίησε με την απόδοσή του, ενώ είχε τέσσερις καλές στιγμές στην επίθεση για να βρει δίχτυα, χωρίς όμως να τα καταφέρει...

Μπαστιά (
SC Bastia): Πενετό, Μπριντονό, Ντένις, Σαβέλζικ, Πιοσέλ (46' Γκουβερνέκ), Γιάγια, Σοέ, Χάτζι, Μπάτλες, Μωρίς (46' Τζεμαρί), Νε (46' Ντιαρά).

ΠΑΟΚ: Τοχούρογλου (46' Ατματσίδης), Νάστος (46' Μακρής), Χασιώτης, Καρυπίδης (80' Φάκας), Κουτσόπουλος (46' Καραδήμος), Μάρκος (60' Ελευθεριάδης), Κούτσης (46' Κοντέων), Καπαγιαννίδης (46' Φουτσίνι), Σπάσιτς (46' Θεοδωρίδης), Σαλπιγγίδης (46' Αμαφούλε), Γιασεμάκης (46' Βαγγελής).

Εκείνο το καλοκαίρι ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στην Ιταλία, στην περιοχή του Μπρουσόν για την ακρίβεια, για το βασικό στάδιο της προετοιμασίας του και έδωσε φιλικά παιχνίδια με αντιπάλους -κυρίως- γαλλικές ομάδες!

Τα ευρωπαϊκά φιλικά παιχνίδια του ΠΑΟΚ εκείνο το καλοκαίρι:

16/07/2003: Μικτή Μπρουσόν – ΠΑΟΚ 0-13
19/07/2003: Νεφτοχιμίκ (Βουλγαρίας) – ΠΑΟΚ 1-0
22/07/2003: Μπαστιά – ΠΑΟΚ 2-0
24/07/2003: Ρετζίνα – ΠΑΟΚ 0-1
26/07/2003: Μαρσέιγ – ΠΑΟΚ 5-1

* O ΠΑΟΚ τη σεζόν 2003-2004 τερμάτισε στην 3η θέση με 60 βαθμούς και τέρματα 47-27. Στα 30 ματς που έδωσε για το πρωτάθλημα, σημείωσε 18 νίκες, 6 ισοπαλίες και 6 ήττες, έχοντας τον Άγγελο Αναστασιάδη στον πάγκο του.

* Στην αρχική εικόνα το ρόστερ του ΠΑΟΚ της περιόδου 2003 - 2004.