28 Ιουλίου 2018

Ήττα από τους Κίκερς παρά την καλή εμφάνιση (1996)

Σαν σήμερα στις 28/7/1996, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι τους Κίκερς Στουτγκάρδης, στο πλαίσιο της προετοιμασίας του, το καλοκαίρι του 1996, στο Ζίγκεν της Γερμανίας...

Ο Δικέφαλος με τον Γκίντερ Μπένγκτσον στον πάγκο του, απέναντι σε μια ομάδα που αγωνιζόταν στη β' κατηγορίας της Γερμανίας, αν και έπαιξε κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο, γνώρισε την ήττα με 2-1.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο σκορ με τον Τασιόπουλο, έχασε πολύ καλές ευκαιρίες στη συνέχεια με τους Βρύζα, Τουρσουνίδη, Τασσιόπουλο, όμως όσο περνούσε ο χρόνος ξέμεινε από δυνάμεις.

Απέναντί του είχε έναν αντίπαλο που σε λίγες μέρες θα έμπαινε στη μάχη του πρωταθλήματος και ήταν σαφώς πιο έτοιμος. Οι Κίκερς ισοφάρισαν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο και πήραν το προβάδισμα και τη φιλική νίκη στην επανάληψη.

Τασσιόπουλος, Ζαγοράκης, Βρύζας οι καλύτεροι του ΠΑΟΚ στο ματς. Το παρόν στις εξέδρες του γηπέδου, έδωσαν περίπου 1.000 ομογενείς οπαδοί του Δικεφάλου, που αποθέωσαν τους παίκτες του ΠΑΟΚ, όπως είχε συμβεί και λίγες μέρες νωρίτερα, στις 26/7/1996, με την Τάισιγκεν.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Μιχόπουλος, Χάβος (75' Παναγιωτίδης), Τασιόπουλος, Αλεξίου, Κατσούρης, Τουρσουνίδης, Πις, Καπετανόπουλος (75' Αναστασιάδης), Ζουμπούλης (80' Ντιμκόφσκι), Βρύζας.

Δηλώσεις Γκίντερ Μπένγκτσον: «Είμαστε ακόμη στην αρχή! Κάναμε το καλύτερο παιχνίδι μας απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο, αλλά έχουμε πολλά περιθώρια βελτίωσης».

Τα φιλικά προετοιμασίας του ΠΑΟΚ το καλοκαίρι του 1996...

21/07/1996: Ταϊσίνγκεν – ΠΑΟΚ 1-3
24/07/1996: Λούντβιχσμπουργκ – ΠΑΟΚ 1-0