03 Ιουλίου 2018

Οι "αριθμοί" του ΠΑΟΚ προπολεμικά (μέρος 1ο)

Η προπολεμική περίοδος (1927-1940), είναι ένα διάστημα άγνωστο στους περισσότερους, αναφορικά με την παρουσία του ΠΑΟΚ, τόσο στο τοπικό πρωτάθλημα Θεσσαλονίκης, όσο και στο Πανελλήνιο.

Εκείνα τα χρόνια, φόρεσαν τη φανέλα της ομάδας παικταράδες, που θαυμάστηκαν στα ελληνικά γήπεδα, τους έλειψε όμως ένας Πανελλήνιος τίτλος, ώστε τα ονόματά τους να γίνουν περισσότερο γνωστά στον ελληνικό ποδοσφαιρικό χάρτη.

Ας δούμε κάποια ενδιαφέροντα στατιστικά στοιχεία που αφορούν τα Πανελλήνια Πρωταθλήματα εκείνης της περιόδου ...

Ο ΠΑΟΚ συμμετείχε –προπολεμικά πάντα- 8 φορές σε τελικές φάσεις του Πανελληνίου πρωταθλήματος δίνοντας συνολικά 76 παιχνίδια, τις σεζόν: 1930-1931 (14 ματς), 1931-1932 (14), 1933-1934 (6), 1934-1935 (6), 1935-1936 (14), 1936-1937 (4), 1938-1939 (10), 1939-1940 (8). Τρία από αυτά τα ματς ο Δικέφαλος τα κέρδισε άνευ αγώνος, οπότε δεν καταγράφηκαν συμμετοχές παικτών.

Η καλύτερη θέση που πήρε η ομάδα στα πρωταθλήματα αυτά ήταν η , όταν τη σεζόν 1939-1940 έχασε την πρωτιά στον διπλό τελικό πρωταθλήματος με την ΑΕΚ. Δεύτερος τερμάτισε επίσης και στο πρωτάθλημα της περιόδου 1936-1937, πίσω από τον Ολυμπιακό.

Στις 8 αυτές τελικές φάσεις του Πανελληνίου πρωταθλήματος, τη φανέλα του ΠΑΟΚ φόρεσαν περισσότερες φορές οι: Πανίδης (58), Σωτηριάδης (45), Καβουρματζής (39), Ιωαννίδης (36), Καλογιάννης (34), Κοντόπουλος (32), Παπαδόπουλος (30), Παπαϊρδανίδης (26), Μοσχίδης (25), Μποσταντζόγλου (25), Γεωργίου (24), Πυλορώφ (24)

Σε αυτά τα παιχνίδια, οι πέντε πρώτοι σκόρερ για λογαριασμό του ΠΑΟΚ ήταν οι: Καλογιάννης (22), Ιωαννίδης (21), Παπαϊορδανίδης (17), Καβουρματζής (10), Κρίτας (8)

Την εστία μας υπερασπίστηκαν εκτός του Σωτηριάδη (45) και οι Χαλκιάς (21), Παπαδόπουλος (7)

Οι παίκτες αστόχησαν τρεις φορές σε εκτελέσεις πέναλτι, με τον Παπαδόπουλο το 1934 στο ματς με τον Άρη (αποκρούστηκε) και τον Ιωαννίδη άλλες δύο φορές το 1939, με τους Φιλίππους Καβάλας (δοκάρι) και ΑΕΚ Καβάλας (αποκρούστηκε)

Σε αντίστροφο ρόλο, ο Παπαδόπουλος απέκρουσε το 1931 το πέναλτι του Κ. Ανδριανόπουλου του Ολυμπιακού στο 60ό λεπτό σε παιχνίδι που έγινε στο Ποδηλατοδρόμιο του Πειραιά και ο Χαλκιάς την επόμενη χρονιά αυτό που εκτέλεσε ο Σοφιανόπουλος του Παναθηναϊκού στο 82ο λεπτό.

Τρεις φορές παίκτες μας είδαν την κόκκινη κάρτα και πήγαν στα αποδυτήρια, με τον Λαζάρου να αποβάλλεται δύο φορές το 1932 στα ματς με Άρη (ήττα με 2-0) και Ηρακλή (νίκη με 3-2) και τον Γεωργίου το 1940 στο παιχνίδι με τον Άρη (ισοπαλία 1-1)

Θα ακολουθήσει αφιέρωμα στα στατιστικά του Δικεφάλου στα τοπικά πρωταθλήματα Θεσσαλονίκης, πάντα την προπολεμική περίοδο...