Διαβάστε τι έχει καταγραφεί "ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ" για την αγαπημένη μας ομάδα (Ενημερώνεται Καθημερινά)

07 Ιουνίου 2018

Φιλικό με την Γεντίσβο Βελιγραδίου (7/6/1928)

Σαν σήμερα στις 7/6/1928, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στη Θεσσαλονίκη την Γεντίσβο, την οποία αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι.

Η ομάδα του Βελιγραδίου, είχε έρθει (σιδηροδρομικώς στις 4/6/1928) για να δώσει σειρά αγώνων με τις ομάδες της πόλης.

Ο Δικέφαλος με τον Κωνσταντίνο Ανδρεάδη (Κωτσαρά) στον πάγκο του, μπροστά σε 3.000 θεατές, πήρε τη νίκη με 5-3, σε ένα χορταστικό από πλευράς θεάματος παιχνίδι, ενθουσιάζοντας τον κόσμο που βρέθηκε στις εξέδρες του γηπέδου του Ηρακλή.

Πριν ο διαιτητής Δασύλλας (Κατράντζος και Κολωνιάρης οι βοηθοί του), σφυρίξει την έναρξη της αναμέτρησης, οι πρόεδροι των δύο ομάδων (Μελετίου – Λέβη) αντάλλαξαν φιλοφρονήσεις, με τον πρόεδρο της Γεντίσβο να προσφέρει στον ομόλογό του μια χρυσοκέντητη πράσινη σημαία...

Το παιχνίδι ξεκίνησε στις 18:20, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από την αρχή πως η αριστερή τους πτέρυγα με τους Γιοβάνοβιτς – Κέσιτς ήταν πολύ επικίνδυνη και στο 10ο λεπτό ο Κέσιτς με δυνατό διαγώνιο σουτ έκανε το 0-1, ανοίγοντας το σκορ.

Στο 17' ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο Μαλαξόπουλος, ο Ουνιόπτιτς απέκρουσε, αλλά ο Μαλαξόπουλος με νέο σουτ πέτυχε την ισοφάριση.

Δέκα λεπτά αργότερα ο δραστήριος Παντερμαλής με βολέ έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με τους παίκτες της Γεντίσβο να ισοφαρίζουν σε 2-2 με τον Γιοβάνοβιτς στο 35'.

Με την έναρξη της επανάληψης (47'), ο Μαλαξόπουλος με δυνατό σουτ μετά από συνδυασμό Παντερμαλή – Μακαρονόπουλου, έγραψε το 3-2, για να έρθει στο 57' ο Μακαρονόπουλος από κοντά να κάνει το 4-2. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για ένα δεκάλεπτο χωρίς να καταφέρουν να σκοράρουν και στο 85' ο Μακαρονόπουλος και πάλι να βρει δίχτυα σημειώνοντας το 5-2.

Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες της Γεντίσβο, ήταν να μειώσουν στο 88' με τον Κέσιτς. Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του εκείνη τη σεζόν και πήρε δίκαια το θερμό χειροκρότημα των οπαδών του.

ΠΑΟΚ: Παπαδόπουλος, Βεντουρέλης, Σαρρής, Βλάχου, Ανδρεάδης, Γεωργιάδης, Μακαρονόπουλος, Μαλακόπουλος, Παντερμαλής, Σιδηρόπουλος, Λιανόπουλος (Πάγκαλος)

Γεντίσβο Βελιγραδίου: Ουνιόπτιτς, Μπάρλιτς, Τόμιτς, Καπρίς (Πόποβιτς), Ζίφκοβιτς, Μιχαήλοβιτς, Τότοβιτς, Μίτσιτς, Στογιάνοβιτς, Γιοβάνοβιτς, Κέσιτς

* Στην αρχική photo διακρίνεται η ομάδα του 1927, με σήμα το τετράφυλλο τριφύλλι. Όρθιοι (από αριστερά): Ανδρεάδης (παίκτης και προπονητής), Μακαρονόπουλος, Βλάχος, Παντερμαλής, Πάγκαλος, Τσολακίδης, Λιανόπουλος, Γεωργιάδης. Καθιστοί: Χρηστίδης, Παπαδόπουλος, Βεντουρέλλης