Γιόρτασε τα 20 χρόνια με ντόρτι (1946)

Σαν σήμερα στις 26/6/1946, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι των Αστέρα Αθηνών, μετά την ολοκλήρωση των επίσημων υποχρεώσεών του, για τη σεζόν 1945-1946…

Το παιχνίδι είχε εορταστικό χαρακτήρα, καθώς ο ΠΑΟΚ γιόρταζε τα … 20 χρόνια από την ίδρυσή του και στο γήπεδο έδωσαν το παρόν οι αρχές της πόλης συμμετέχοντας στην ασπρόμαυρη γιορτή!

Παρόντες φυσικά και χιλιάδες οπαδοί του Δικεφάλου του Βορρά, που κατέκλυσαν τις κερκίδες του παλιού μας γηπέδου στο Συντριβάνι!

Αν και ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήραν κεφάλι στο σκορ στο 21', όταν ο Γιαλαμπίδης σούταρε δυνατά, η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Γούλιου, ξεγέλασε τον Χελούρη και κατέληξε στα δίχτυα μας!

Δέκα λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με σουτ του Χατζηαντωνίου στην αριστερή γωνία του Μαρινάκη για να έρθει στο 43’ ο Παπαδάκης μετά από εκτέλεση κόρνερ, από κοντά να δώσει το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ!

Με την έναρξη της επανάληψης, στο 46' ο Χατζηβαρδέας με δυνατό ευθύβολο σουτ σημείωσε το 3-1, οι παίκτες της αθηναϊκής ομάδας είχαν δοκάρι με τον Μάντζαρη στη συνέχεια, για να γραφτεί το τελικό 4-1 στο 68’ με σκόρερ τον Εμμανουηλίδη.

Κορυφαίος από πλευράς ΠΑΟΚ ο Γούλιος και από τον Αστέρα ο Νικολόπουλος.

ΠΑΟΚ: Φελούρης, Γούλιος, Μάρκοβιτς, Πανίδης, Κρίτας, Ψωμάς, Εμμανουηλίδης, Βασιλειάδης, Χατζηαντωνίου, Παπαδάκης, Χατζηβαρδέας.

Αστέρας Αθηνών: Μαρινάκης (46’ Γκότσης), Σώχος, Γαλιώτας, Νικολόπουλος, Ρεμούνδος, Βασιλειάδης, Κλάψης, Μάντζαρης, Γιαλαμπίδης, Μακρής Ι, Μακρής ΙΙ.

* Τη σεζόν 1945-46, ο ΠΑΟΚ στο τοπικό πρωτάθλημα κατέκτησε τη 2η θέση, έχοντας σε 10 ματς, 6 νίκες - 1 ισοπαλία – 3 ήττες, με τέρματα 27-18. Πρώτος σκόρερ της ομάδας, ο Βασιλειάδης που σκόραρε 5 φορές.

* Το Πανελλήνιο πρωτάθλημα 1945-46 ήταν το 13ο που διεξήχθη από την ίδρυση το 1926 της ΕΠΟ και το πρώτο μεταπολεμικό. Σε αντίθεση με το τελευταίο πριν τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο (1939-40), μετείχαν αποκλειστικά σύλλογοι από τις τρεις ιδρυτικές της Ενώσεις ΕΠΣ Αθηνών, ΕΠΣ Πειραιώς, ΕΠΣ Μακεδονίας (στην ουσία Θεσσαλονίκης) και μάλιστα μόνον οι πρωταθλητές τους. Πραγματοποιήθηκε σε διπλές συναντήσεις και διάστημα ενός μήνα (30 Μαΐου-30 Ιουνίου 1946)

* Στην αρχική εικόνα, διακρίνονται παίκτες της ομάδας του ΠΑΟΚ, στην τελετή έναρξης του πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης της περιόδου 1945-1946. Στις πρώτες σειρές οι Χαζηαντωνίου, Κρίτας. Ήταν Οκτώβρης του 1945!

* Λίγα λόγια για τον Αστέρα Αθηνών.

Ο Ποδοσφαιρικός Όμιλος «Αστήρ» Αθηνών ή Αστέρας Γκύζη όπως αποκαλείτο επειδή είχε ως έδρα τη συνοικία του Γκύζη, ιδρύθηκε το 1923 με χρώματα το μπλε και το άσπρο κα έμβλημα το γαλάζιο αστέρι.

Προπολεμικά, ο Αστέρας πήρε μέρος στο πρωτάθλημα Αθηνών την περίοδο 1936-1937 και κατετάγη στην 6η (τελευταία) θέση. Την επόμενη χρονιά (1937-38) καθώς και τη μεθεπόμενη (1938-39) κατέλαβε την 4η θέση πίσω από Απόλλωνα Αθηνών, ΑΕΚ και Παναθηναϊκό. Την περίοδο (1938-39) πήρε μέρος στο πρωτάθλημα Αθηνών και Πειραιώς τερματίζοντας 6ος.

Την περίοδο (1939-40) κατετάγη 7ος στο πρωτάθλημα Αθηνών και Πειραιώς. Στις 13 Οκτωβρίου του 1940 απέσπασε ισοπαλία εκτός έδρας από τον Παναθηναϊκό στο πλαίσιο του πρωταθλήματος Αθηνών. Κατά τη διάρκεια της Γερμανικής Κατοχής απέσπασε εκτός έδρας ισοπαλία από την ΑΕΚ με 1-1.

Μεταπολεμικά, στο πρώτο πρωτάθλημα που διεξήχθη για την Αθήνα το 1945-46 και το οποίο δεν ολοκληρώθηκε ποτέ, τερμάτισε στην 1η θέση ισοβαθμώντας με την ΑΕΚ. Αγωνίστηκε στη Β' Εθνική την περίοδο 1960-61 και κατέλαβε την 6η θέση στον όμιλο της Αθήνας.

Τη μεθεπόμενη χρονιά (1962-63) κατετάγη 8ος στον 1ο όμιλο σημειώνοντας 10 νίκες, 10 ισοπαλίες και 8 ήττες. Την περίοδο 1963-64 κατέλαβε την 11η θέση στον 1ο όμιλο με 11 νίκες, 2 ισοπαλίες και 17 ήττες και υποβιβάστηκε.

Το 1965 συγχωνεύτηκε με το ποδοσφαιρικό τμήμα του Α.Ο. Ζωγράφου και δημιουργήθηκε η ομάδα Αστέρας Ζωγράφου.

Πηγή: wikipedia