Διαβάστε τι έχει καταγραφεί "ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ" για την αγαπημένη μας ομάδα (Ενημερώνεται Καθημερινά)

02 Ιουνίου 2018

Ήττα στις Σέρρες στο φινάλε της σεζόν 1990-1991

Σαν σήμερα στις 2/6/1991, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Πανσερραϊκό, σε παιχνίδι της 34ης (και τελευταίας) αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1990-1991

Ο Δικέφαλος με τον Χρήστο Τερζανίδη (και τον Μπάμπη Μιχαηλίδη) στον πάγκο του, μπροστά σε 4.000 θεατές (3.258 τα εισιτήρια), έχασε με 2-1, αν και βρέθηκε να προηγείται στο 19ο λεπτό με 0-1.

Οι γηπεδούχοι καιγόταν για τη νίκη, καθώς σε περίπτωση βαθμολογικής απώλειας κινδύνευαν με υποβιβασμό, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε κλειδώσει την έξοδό του στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ.

Το σκορ άνοιξε στο 19ο λεπτό ο Χοσάμ Χασάν, για να ισοφαρίσει ο Πανσερραϊκός στο 28' με τον Πετρούνοφ. Το τελικό 2-1, διαμορφώθηκε στο 56ο λεπτό, με τον Πάτηνιο να χαρίζει στην ομάδα των Σερρών μια υπερπολύτιμη νίκη, η οποία ουσιαστικά σήμαινε την παραμονή στην κατηγορία!

* Τη σεζόν 1990-1991 ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τον Ολλανδό Ρομπ Γιάκομπς στον πάγκο του για 12 ματς (6 νίκες - 2 ισοπαλίες - 4 ήττες) και στη συνέχεια μετά την απομάκρυνσή του τον διαδέχτηκαν οι Τερζανίδης - Μιχαηλίδης 22 αγώνες (10 νίκες - 7 ισοπαλίες - 5 ήττες)

* Ο Δικέφαλος τερμάτισε στην 4η θέση με 38 βαθμούς και έναν μηδενισμό λόγω της αποχώρησής του από το ΟΑΚΑ στο ματς με τον Παναθηναϊκό, με τέρματα 56-39