29 Απριλίου 2018

Άφησε τις ελπίδες για τίτλο στις Σέρρες (1990)

Σαν σήμερα στις 29/4/1990, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Πανσερραϊκό, σε παιχνίδι της 30ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, της περιόδου 1989-1990...

Ο Δικέφαλος με τον Ρομπ Γιακομπς στον πάγκο του, μπροστά σε 11.000 θεατές (9.798 τα εισιτήρια, 5.000 ΠΑΟΚτσήδες στις εξέδρες), έμεινε στο 0-0 και βρέθηκε ισόβαθμος της ΑΕΚ στην 2η θέση της βαθμολογίας, έχοντας 44 βαθμούς, τέσσερις λιγότερους από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό. Μια ΑΕΚ που εκείνη την αγωνιστική, πήρε διπλό στην Ξάνθη με 0-1...

Ο ΠΑΟΚ σε μια αναμέτρηση από την οποίαν έλειπαν οι φάσεις στο πρώτο 45λεπτο, απείλησε για πρώτη φορά στο 44' όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μητσιμπόνα, ο Λαγωνίδης από καλή θέση έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Μίχαλικ!

Ίδια τύχη είχε και η κεφαλιά του Γιώργου Σκαρτάδου στο 54'.

Οι πολύ καλοί εκείνη τη μέρα γηπεδούχοι, βρέθηκαν κοντά στο σε δύο περιπτώσεις στο β' ημίχρονο, με τον Αλιαγκιοζίδη, ο οποίος στο 76' σούταρε πάνω από τα δοκάρια μας και δέκα λεπτά αργότερα (86') είδε τον Γκιτσιούδη να μπλοκάρει το σουτ που επιχείρησε από μέση απόσταση!

Κορυφαίοι από πλευράς ΠΑΟΚ οι Γκιτσιούδης, Τουρσουνίδης, Μητσιμπόνας, Λαγωνίδης και από τους γηπεδούχους οι Αλιαγκοζίδης, Βάσσος, Γκέκας, Τσουκάλης.

Πανσερραϊκός: Μίχαλικ, Χάβος, Αθανασιάδης, Βάσσος, Αϊβαζίδης, Πάτινιος, Γκέκας, Βελίτσκοφ (81' Αλιατίδης), Αλιαγκιοζίδης, Τσουκάλης, Στόεφ (88' Καλένδραλης).

ΠΑΟΚ: Γκιτσιούδης, Τουρσουνίδης, Μαλιούφας, Μητσιμπόνας, Καραγεωργίου, Αλεξούλης (28' Πλίτσης), Μπορμπόκης (67' Μήτογλου), Σκαρτάδος, Λαγωνίδης, Μαγκντί, Αναστασιάδης.
* Ο ΠΑΟΚ τη σεζόν 1989 - 1990 είχε από την αρχή ως το τέλος στον πάγκο του τον Ρομπ Γιάκομπς, τερματίζοντας στην 3η θέση. Συγκέντρωσε 46 βαθμούς έχοντας 19 νίκες - 8 ισοπαλίες - 7 ήττες, με τέρματα 49-26.

* Στην αρχική photo, οι παίκτες που αποτελούσαν το ρόστερ του ΠΑΟΚ την περίοδο 1989-1990.