15 Απριλίου 2018

Τρίτη σερί ήττα στη Ριζούπολη (1962)

Σαν σήμερα 15/4/1962, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Απόλλωνα Σμύρνης, σε παιχνίδι της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1961-1962...

Ο ΠΑΟΚ με τον Αυστριακό Καρλ Ντούσμπεργκ στον πάγκο του, μπροστά σε περίπου 3.000 (2.631 τα εισιτήρια), έχασε με 2-0, δεχόμενος τα γκολ στην επανάληψη (62' και 72') από τον Φράγκου.

Αυτή ήταν η 3η συνεχόμενη σεζόν που φεύγαμε από τη Ριζούπολη με σκυμμένο το κεφάλι, καθώς προηγήθηκαν οι ήττες μας τις σεζόν 1959-1960 (2-1), 1960-1961 (2-0), ενώ ακολούθησαν άλλα δύο χαμένα ματς τις σεζόν 1962-1963 (1-0) και 1963-1964 (2-1).

Χρειάστηκε να φτάσουμε στις 7/3/1965, όταν ο ΠΑΟΚ είδε για πρώτη φορά το χρώμα της νίκης επί του Απόλλωνα στην Αθήνα, νικώντας με 1-2 και μάλιστα με ανατροπή!

Στο παιχνίδι που έγινε σαν σήμερα στις 15/4/1962, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 2-0 και βρέθηκαν στη 2η θέση της βαθμολογίας, φτάνοντας τους 65 βαθμούς, την ώρα που ο ΠΑΟΚ με 51 βρισκόταν στην 5η...

Ο ΠΑΟΚ στάθηκε καλύτερα στο πρώτο 45λεπτο και ήταν η ομάδα που είχε τις ευκαιρίες να σκοράρει παίζοντας στην κόντρα, σε επιθέσεις που ξεκινούσαν από τα πόδια του Νικολαΐδη και κατέληγαν στους Λέανδρο και Γιακουμή, οι οποίοι όμως δεν εκμεταλλεύτηκαν όταν τις καλές θέσεις στις οποίες βρέθηκαν.

Η καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο ήταν μια κεφαλιά του Δεμάτη που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μιχαηλίδη και απομακρύνθηκε! Στην επανάληψη και στο 62ο λεπτό, ο Φράγκου με συρτό γωνιακό σουτ άνοιξε το σκορ, για να έρθει στο 73' ο ίδιος παίκτης με κεφαλιά μετά από σέντρα του Σκόρδα να κλειδώσει τη νίκη της ομάδας του!

Καλύτεροι του ΠΑΟΚ οι Μιχαηλίδης, Νικολαΐδης και Λέανδρος, ενώ από τους γηπεδούχους οι Βασιλείου, Ρούσσης, Δερμάτης και Φράγκου.

Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε στη Ριζούπολη χωρίς τους Βασιλειάδη, Κεμανίδη, Ραπτόπουλο, απουσίες βασικότατων παιχτών που σίγουρα μέτρησαν στην εικόνα του παιχνιδιού και στο αποτέλεσμά του.

Απόλλων Σμύρνης: Δούκας, Μπεχράκης, Ρούσσης, Βασιλείου, Βερτσώνης, Δερμάτης, Φράγκου, Μπεθάνης, Σαββίδης, Σιμιγδαλάς, Σκόρδας.

ΠΑΟΚ: Μιχαηλίδης, Χασιώτης, Πετρίδης, Απαλλάκης, Κεμανίδης, Νικολαΐδης, Μηλίτσης, Μουρατίδης, Γιακουμής, Λέανδρος, Τασσόπουλος.

* Τη σεζόν 1961-1962 ο ΠΑΟΚ τερμάτισε στην 6η θέση με 12 νίκες, 6 ισοπαλίες, 12 ήττες. Συγκέντρωσε 60 βαθμούς (3-2-1 το σύστημα της βαθμολογίας) με τέρματα 31-43!

* Ο Δικέφαλος είχε τον Αυστριακό Κάρλ Ντούσμπεργκ στον πάγκο του από την αρχή της χρονιάς (όπως και ολόκληρη την επόμενη, πράγμα σπάνιο για ΠΑΟΚ!)

* Στην αρχική εικόνα, διακρίνεται ο Μιχαηλίδης να μπλοκάρει την μπάλα, με τους Σκόρδα - Δερμάτη να τη διεκδικούν. Τη φάση παρακολουθούν οι Νικολαΐδης, Κεμανίδης, Μουρατίδης, Χασιώτης.