27 Μαρτίου 2018

Ήττα στη Νεάπολη και πάλι με Βαλλιάνο! (2000)

Σαν σήμερα στις 27/3/2000, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Ιωνικό, σε παιχνίδι της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1999-2000...

Ο Δικέφαλος με τον Ντούσαν Μπάγεβιτς στον πάγκο του, μπροστά σε περίπου 1.000 θεατές (μόλις 833 τα εισιτήρια!), έχασε με 1-0, γνωρίζοντας δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα, καθώς μια εβδομάδα νωρίτερα είχε χάσει στην Τούμπα από τον Ολυμπιακό με 0-2 σε παιχνίδι … παρωδία (Βαλλιάνος).

Το παιχνίδι έγινε στο γήπεδο της Νεάπολης και σε αυτό οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 1-0, χάρη σε γκολ που σημείωσε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, ο Δημήτρης Αφεντουλίδης.

Πρόκειται για τον γιο του Ανέστη Αφεντουλίδη, ο οποίος αγωνίστηκε σαν επιθετικός στην ομάδα μας από το 1965 έως το 1970, σκοράροντας με τη φανέλα του ΠΑΟΚ 49 τέρματα, σε 149 παιχνίδια πρωταθλήματος, κάποια από τα οποία έμειναν αξέχαστα!

Οι παίκτες του Μπάγεβιτς προσπάθησαν στην επανάληψη να ανατρέψουν το σκηνικό, χωρίς όμως αποτέλεσμα, καθώς οι προσπάθειές τους είχαν πολύ άσχημα τελειώματα.

Έτσι μοιραία με το τελευταίο σφύριγμα του … Βαλλιάνου (απίστευτο και όμως ελληνικό!), ήρθε μια ήττα που καθήλωσε τον ΠΑΟΚ στους 35 βαθμούς και την 8η θέση, μετρώντας ως εκείνη τη στιγμή 9 νίκες – 8 ισοπαλίες – 8 ήττες, με τέρματα 40-31.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Σαμοτούλσκι, Βενετίδης, Κατσιαμπής, Χασιώτης, Αμπονσά, Μπράτιτς (70' Φραντζέσκος),  Καφές, Φρούσος (70' Βρύζας), Νάγκμπε, Κωνσταντινίδης, Ναλιτζής (78' Καραδήμος).

* Ο Βαλλιάνος σφύριξε τον ΠΑΟΚ κατά τη διετία 1998-2000 σε τέσσερα μόλις παιχνίδια. Αναλυτικά τα αποτελέσματα στα παιχνίδια αυτά, τα συμπεράσματα δικά σας:

04/04/1999: Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 2-1 (με πέναλτι στο 92', με 9 ο ΠΑΟΚ)
19/03/2000: ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 0-2 (με 10 τελείωσε ο ΠΑΟΚ)
27/03/2000: Ιωνικός - ΠΑΟΚ 1-0
08/05/2000: ΠΑΟΚ - Πανιώνιος 2-0 (στη Ρόδο το ματς!)

* Τη σεζόν 1999-2000, ο ΠΑΟΚ τερμάτισε στην 5η θέση αφού ο πάγκος του αποδείχτηκε για μια φορά ακόμη ηλεκτρικός! Η χρονιά ξεκίνησε με τον Άρι Χάαν (9 ματς), ακολούθησε το δίδυμο Σαράφη - Μιχαηλίδη για 4 ματς και στη συνέχεια ήρθε πριν τα μέσα της σεζόν ο Μπάγεβτις (21 παιχνίδια, από τον Γενάρη του 2000).

* Ο Δικέφαλος μέτρησε στο τέλος της χρονιάς 15 νίκες - 10 ισοπαλίες - 9 ήττες, σε πρωτάθλημα 18 ομάδων και πήρε το ευρωπαϊκό εισιτήριο για την επόμενη σεζόν. Είχε 51 βαθμούς, με τέρματα 64-44 (μια από τις χειρότερες αμυντικές επιδόσεις ever!)...