28 Μαρτίου 2018

"Υπολογίζω και σημαδεύω" (1997)

Σαν σήμερα στις 28/3/1997, ο Mr φάουλ του ΠΑΟΚ (τότε), σε συνέντευξη που παραχώρησε σε εφημερίδα της εποχής, αναφέρθηκε στα πολλά γκολ που σημείωνε με απευθείας εκτέλεση φάουλ...

Ο Κώστας Φρατζέσκος –περί αυτού ο λόγος- είχε αναφέρει, λίγες μέρες μετά το γκολ που σημείωσε στην Τούμπα με φάουλ (25/3/1997) απέναντι στον Παναθηναϊκό (στο 87') :

«Δεν υπάρχει κανένα ιδιαίτερο μυστικό στις εκτελέσεις των φάουλ! Απλώς υπολογίζω τον χώρο που κλείνει κάθε φορά το τείχος, σημαδεύω τη γωνία και σουτάρω!

Πρέπει να ομολογήσω ότι φέτος στα φάουλ έχω και την τύχη με το μέρος μου! Κι όπως είπα και παλιότερα, ξέρω ότι κάποια στιγμή θα πάψει να υπάρχει αυτή η ρέντα!

Μας ενδιαφέρει να φτάσουμε στη βαθμολογία και να αφήσουμε πίσω μας τον ΟΦΗ, για να εξασφαλίσουμε θέση στην Ευρώπη. Η Καβάλα δεν είναι βέβαια ευκαταφρόνητος αντίπαλος, αλλά δεν είναι δυνατόν να βάζουμε στόχο να ξεπεράσουμε την Καβάλα, γιατί ο ΟΦΗ είναι αυτός που βρίσκεται πιο ψηλά στη βαθμολογία... »

Ο Κώστας Φρατζέσκος αγωνίστηκε στον ΠΑΟΚ την περίοδο 1996-2000, σημειώνοντας σε 107 παιχνίδια πρωταθλήματος 45 τέρματα.

Συνολικά μετράει 43 τέρματα από εκτελέσεις φάουλ στην Α' εθνική, επίδοση η οποία μέχρι σήμερα παραμένει ακατάρριπτη.

Επίσης κατέχει το ρεκόρ των περισσότερων τερμάτων από εκτελέσεις φάουλ σε μία αγωνιστική περίοδο, όταν στο πρωτάθλημα του 1996-97 σημείωσε συνολικά 14 τέρματα.

Μάλιστα από αυτά, τα 3 τα πέτυχε σε έναν αγώνα, το οποίο τον καθιστά μοναδικό ποδοσφαιριστή στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου που κατάφερε να πετύχει τρία γκολ στον ίδιο αγώνα, από εκτελέσεις φάουλ.

Συνέβη στον αγώνα ΠΑΟΚ - Καστοριά (6–0) για την τελευταία (34η) αγωνιστική του πρωταθλήματος 1996–97.