31 Μαρτίου 2018

Παιχνίδι με ανατροπές στη Νέα Σμύρνη (1963)

Σαν σήμερα στις 31/3/1963, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στη Νέα Σμύρνη τον Πανιώνιο, σε παιχνίδι της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1962-1963...

Ο Δικέφαλος με τον Αυστριακό Καρλ Ντούσμπεργκ στον πάγκο του, μπροστά σε 4.000 θεατές, έχασε με 3-2, αν και προηγήθηκε στο 57' με 1-2, χάρη σε γκολ που σημείωσαν οι Βασιλειάδης και Σαββίδης.

Ο ΠΑΟΚ έφυγε από την Αθήνα με πολλά παράπονα από την διαιτησία του Λέφα, ο οποίος έβαλε το χεράκι του για να έρθει αυτή η ήττα, καθώς αγνόησε καθαρό πέναλτι, ενώ ακύρωσε κανονικότατο γκολ του Γιακουμή!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ στο 40' με αυτογκόλ του Γιώργου Χασιώτη, ο οποίος σε προσπάθειά του να διώξει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα μας.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος στο γήπεδο και αφού στο 48’ έφτασε στην ισοφάριση με τον Βασιλειάδη, πέτυχε εννιά λεπτά αργότερα (57') την ανατροπή με τον Αχιλλέα Σαββίδη…

Ο Πανιώνιος με δύο γκολ στο διάστημα 69’ – 72’ και σκόρερς τους Χάιτα και Σακελαρίδη αντίστοιχα πήρε τη νίκη με 3-2, σε ένα συγκλονιστικό από πλευράς διακύμανσης του σκορ παιχνίδι που καθήλωσε τον κόσμο που το παρακολούθησε!

H βαθμολογία ...
* Ο ΠΑΟΚ μετά από δύο συνεχόμενα διπλά στη Νέα Σμύρνη (1-2 τη σεζόν 1960-1961 και 0-1 τη σεζόν 1961-1962), έφυγε από εκεί χαμένος και χρειάστηκε να φτάσουμε στην περίοδο 1971-1972 για να δούμε ξανά το χρώμα της νίκης (0-1 με Κούδα).

* Ο Δικέφαλος του Βορρά εκείνη τη σεζόν 1962-1963 (όπως και την προηγούμενη) είχε στον πάγκο του τον Αυστριακό Καρλ Ντούσμπεργκ, τερμάτισε 4ος με 64 βαθμούς, έχοντας σε 30 ματς, 13 νίκες - 8 ισοπαλίες - 9 ήττες, τέρματα 44-34.

* Και μια σημαντική λεπτομέρεια: Σε εκείνο το πρωτάθλημα συμμετείχαν 16 ομάδες. Από αυτές οι εννιά (!!!) ήταν από την Αθήνα (και Πειραιά)... ΑΕΚ, Αιγάλεω, Απόλλων Αθηνών, Εθνικός, Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός, Πανιώνιος, Προοδευτική, Φωστήρας, τέσσερις από τη Θεσσαλονίκη (ΠΑΟΚ, Ηρακλής, Απόλλων Θεσσαλονίκης, Αρης) και από επαρχία ο Πιερικός, ο Παναιγιάλειος και η Νίκη Βόλου!

* Τον τίτλο τον κατέκτησε η ΑΕΚ, η οποία ισοβάθμησε με τον Παναθηναϊκό στο τέλος του πρωταθλήματος, με αποτέλεσμα να πραγματοποιηθεί αγώνας μπαράζ μεταξύ τους για την ανάδειξη του πρωταθλητή. Αυτός έληξε ισόπαλος 3-3, όμως η ΑΕΚ κατέκτησε το πρωτάθλημα έχοντας καλύτερο συντελεστή τερμάτων από τον Παναθηναϊκό (66:21=3,14 έναντι 75:28=2,68).

*Στην αρχική εικόνα, μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1962-1963.