Διαβάστε τι έχει καταγραφεί "ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ" για την αγαπημένη μας ομάδα (Ενημερώνεται Καθημερινά)

03 Φεβρουαρίου 2018

Νίκη, παρά την πολύ κακή εμφάνιση!

Σαν σήμερα στις 3/2/1991, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα τον Πανσερραϊκό, σε παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1990-1991...

Ο Δικέφαλος με τον Χρήστο Τερζανίδη και τον Μπάμπη Μιχαηλίδη στον πάγκο του, μπροστά σε μόλις 4.000 θεατές (2.821 τα εισιτήρια), πραγματοποίησε μια κακή εμφάνιση και πήρε μια δύσκολη νίκη με 1-0, χάρη σε γκολ που σημείωσε στο 47ο λεπτό ο Ιμπραήμ Χασάν με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Σκαρτάδου.

Άλλες δύο φορές όλες κι όλες στο ματς ανησύχησε ο τερματοφύλακας του Πανσερραϊκού, η πρώτη στο ξεκίνημε της αναμέτρησης όταν ο Τουρσουνίδης έπαιξε το 1-2 με τον Αναστασιάδη, βγήκε η σέντρα προς τον Ιμπαήμ Χασάν, όμως αυτός δεν πρόλαβε την μπάλα για να την σπρώξει στα δίχτυα και η δεύτερη στο 80ό λεπτό όταν το σουτ του Μαγκντί από το ύψος της μεγάλης περιοχής το απέκρουσε ο Τσιάπος.

Οι φιλοξενούμενοι έγιναν απειλητικοί στο 10ο λεπτό, με τον Χάβο να πιάνει δυνατό σουτ και η μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γιάννη Γκιτσιούδη…

Κορυφαίοι του Δικεφάλου στο παιχνίδι οι τρεις Αιγύπτιοι, Μαγκντί, Ιμπραήμ Χασάν και Χοσάμ Χασάν

ΠΑΟΚ: Γκιτσιούδης, Τουρσουνίδης, Μαλιούφας, Μητσιμπόνας, Καραγεωργίου, Αλεξούλης, Αναστασιάδης (86’ Μπορμπόκης), Σκαρτάδος, (85’ Πλίτσης), Χοσάμ  Χασάν, Μαγκντί, Ιμπραήμ Χασάν

Πανσερραϊκός: Τσιάπος, Μαυρίδης, Βουδουρίδης (80’ Καράμπελας), Κωνσταντινίδης, Αϊβαζίδης, Πατινιός, Αλιατίδης, Χάβος, Πετρούνοφ, Γκέκας, Στόεφ (86’ Σίγγας)

* Τη σεζόν 1990-1991 ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τον Ολλανδό Ρομπ Γιάκομπς στον πάγκο του για 12 ματς (6 νίκες - 2 ισοπαλίες - 4 ήττες) και στη συνέχεια μετά την απομάκρυνσή του τον διαδέχτηκαν οι Τερζανίδης - Μιχαηλίδης 22 αγώνες (10 νίκες - 7 ισοπαλίες - 5 ήττες)

* Ο Δικέφαλος τερμάτισε στην 4η θέση με 38 βαθμούς και έναν μηδενισμό λόγω της αποχώρησής του από το ΟΑΚΑ στο ματς με τον Παναθηναϊκό, με τέρματα 56-39