28 Ιανουαρίου 2018

Νίκη επί του Πανελευσινιακού στην Τούμπα (1962)

Σαν σήμερα στις 28/1/1962, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα τον Πανελευσινιακό σε παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1961-1962…

Το παιχνίδι έγινε στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής του α’ γύρου και το παρακολούθησαν περίπου 4.000 θεατές, οι οποίοι είδαν τον ΠΑΟΚ να φτάνει στη νίκη επικρατώντας με 3-2, μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα…

Το σκορ άνοιξε στο 44΄ο Γιακουμής, ενώ με την έναρξη της επανάληψης ο διαιτητής Σταθάτος έδωσε στους φιλοξενούμενους πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μερτίκας ισοφαρίζοντας προσωρινά.

Η τάξη αποκαταστάθηκε στο 59’ όταν ο Λέανδρος έγραψε το 2-1 και δύο λεπτά αργότερα ο Ραπτόπουλος πέτυχε το 3-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ, δίνοντας σαφές προβάδισμα νίκης στον Δικέφαλο.

Ο Πανελευσινιακός μείωσε στο 75’ με τον Δήμα, όμως ο ΠΑΟΚ κράτησε τη νίκη και βρέθηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας με 32 βαθμούς (3-2-1 το βαθμολογικό σύστημα εκείνης της σεζόν) και τέρματα 16-13.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Μιχαηλίδης, Απαλάκης, Ραπτόπουλος, Χασιώτης, Πετρίδης, Γιακουμής, Νικολαΐδης, Βασιλειάδης, Λέανδρος, Μουρατίδης, Μιλίτσης.

Η βαθμολογία:
* Τη σεζόν 1961-1962 ο ΠΑΟΚ τερμάτισε στην 6η θέση με 12 νίκες, 6 ισοπαλίες, 12 ήττες. Συγκέντρωσε 60 βαθμούς (3-2-1 το σύστημα της βαθμολογίας) με τέρματα 31-43!

* Ο Δικέφαλος είχε τον Αυστριακό Κάρλ Ντούσμπεργκ στον πάγκο του από την αρχή της χρονιάς (όπως και ολόκληρη της επόμενη, πράγμα σπάνιο για ΠΑΟΚ!)

* Όσον αφορά τον Πανελευσινιακό, δεν κατάφερε να κρατηθεί στην κατηγορία, μιας και οι 49 βαθμοί που συγκέντρωσε στο τέλος του πρωταθλήματος δεν στάθηκαν αρκετοί για να του εξασφαλίσουν την παραμονή. Αυτή ήταν η πρώτη από τις τρεις χρονιές που η ομάδα της Ελευσίνας αγωνίστηκε στη μεγάλη κατηγορία, καθώς ακολούθησαν οι σεζόν 1968-1969 και 1998-1999.

* Στην αρχική εικόνα μια ενδεκάδα του ΠΑΟΚ της περιόδου 1961-1962...