Διαβάστε τι έχει καταγραφεί "ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ" για την αγαπημένη μας ομάδα (Ενημερώνεται Καθημερινά)

07 Ιανουαρίου 2018

Τρίμπαλο και ... ποδαρικό με το δεξί!

Σαν σήμερα στις 7/1/1990, για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος, ο ΠΑΟΚ έκανε ποδαρικό στην Τούμπα, κερδίζοντας εύκολα τον Ολυμπιακό Βόλου με 3-0, χωρίς ναι εντυπωσιάσει.

Το σκορ άνοιξε στο 4ο μόλις λεπτό ο Γιώργος Σκαρτάδος, αξιοποιώντας  το πέναλτι που κέρδισε ένα λεπτό νωρίτερα ο Στέφανος Μπορμπόκης όταν ανατράπηκε από τον Πανόπουλο. Την παράβαση υπέδειξε άμεσα ο διαιτητής Αδαμόπουλος.

Το γκολ αυτό αντί να λύσει τα πόδια των παικτών του Ρομπ Γιάκομπς, έφερε μεγάλη επανάπαυση και με εξαίρεση μια προσπάθεια του Μαγκντί στο 18’ την οποία απέκρουσε ο Καραγιάννης, ο Δικέφαλος στο πρώτο 45λεπτο δεν απείλησε.

Στο 57’ ο Τουρσουνίδης πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και διαμόρφωσε το 2-0, για να έρθει 10 λεπτά αργότερα ο Μπορμπόκης να κάνει το 3-0. Προηγήθηκε 1-2 Μαγκντί – Τουρσουνίδη, παράλληλη συρτή σέντρα του τελευταίου και ο Μπορμπόκης μπήκε στη φάση σκοράροντας με κοντινό πλασέ!

Πριν το 3-0 ο Πανιώνιος είχε δύο καλές στιγμές με τους Μαυροδήμο – Παναγιωτίδη, με τον Γκιτσιούδη να καθαρίζει και τις δύο φάσεις.

Κορυφαίοι του ΠΑΟΚ οι Τουρσουνίδης, Γκιτσιούδης, Μπορμπόκης, Μαγκντί

ΠΑΟΚ: Γκιτσιούδης, Τουρσουνίδης, Μαλιούφας (79’ Παλάσκας), Μητσιμπόνας, Μήτογλου, Αλεξούλης, Μπορμπόκης, Σκαρτάδος (79’ Αναστασιάδης),  Λαγωνίδης, Μαγκντί, Λεοντιάδης

Ολυμπιακός Βόλου: Καραγιάννης, Τάχος, Καλογεράκης (76’ Τσουκαλάς), Μαυροδήμος, Παναγιωτίδης, Πανόπουλος, Σκούτας, Σταματίου, Παύλοβιτς, Πιας, Καραμίχαλος (70’ Περίδης)

* Ο ΠΑΟΚ τη σεζόν 1989 - 1990 είχε από την αρχή ως το τέλος στον πάγκο του τον Ρομπ Γιάκομπς, τερματίζοντας στην 3 θέση. Συγκέντρωσε 46 βαθμούς έχοντας 19 νίκες - 8 ισοπαλίες - 7 ήττες, με τέρματα 49-26.