28 Οκτωβρίου 2017

Φιλική ήττα από την Ντεμίρ Σπορ (1951)

Σαν σήμερα στις 28/10/1951, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στο Σιντριβάνι σε φιλικό, την Ντεμίρ Σπορ, από τα Άδανα...

Αρκετές χιλιάδες ήταν οι θεατές που παρακολούθησαν το παιχνίδι, στο παλιό μας γήπεδο, στο Σιντριβάνι.

Οι Τούρκοι, είχαν την υπεροχή στο α' ημίχρονο, με τον Νίκο Γκολέμα (δεν είναι πια στη ζωή από τις 14/6/2006...) να αποδεικνύεται πραγματικός ογκόλιθος στην άμυνά μας και να σταματάει τις περισσότερες από αυτές, κυριολεκτικά μόνος του!

Το ημίχρονο τελείωσε 0-0 και στην επανάληψη ο Δικέφαλος έχοντας τη θερμή συμπαράσταση των οπαδών του, βγήκε στην επίθεση παίρνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Με τους Τζινόπουλο και Χριστοδούλου να βλέπουν τα δυνατά σουτ που επιχείρησαν, να αποκρούονται από τον Τούρκο πορτιέρο Αμπτουλαμδίρ.

Ένα έμμεσο που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι απέφερε το γκολ που έκρινε τελικά την αναμέτρηση. Το εκτέλεσε ο Ριζά, η μπάλα κτύπησε στο πόδι αμυντικού μας και κατέληξε στα δίχτυα του Λύκαρη.

Από εκείνο το σημείο και μετά το παιχνίδι "άνοιξε", χάθηκαν ευκαιρίες εκατέρωθεν, όμως το σκορ παρέμεινε 0-1 μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Γκικόπουλου, με τους παίκτες του Βίλλυ Σέβτσικ (Αυστριακός τεχνικός που βρέθηκε στον πάγκο μας από το 1950 ως το 1952 και οδήγησε την ομάδα στο τελικό του 1951!) να κερδίζουν το χειροκρότημα του κόσμου για την προσπάθειά τους.

ΠΑΟΚ: Λύκαρης, Κοψαχείλης, Γκολέμας, Μάρκοβιτς (Φυτάς), Ψωμάς, Γκόγκος, Γεντζής, Μεκούσης (Ελενίδης), Εμμανουηλίδης (Λαζαρίδης), Τζινόπουλος, Χριστοδούλου.

Ντεμίρ Σπορ: Αμπτουλαμδίρ, Κεμά, Μεμέτ, Μεχζαντί, Ριζά, Σελαχεντίν, Καντρί, Μπουρχάν, Ισμέτ, Ζεγκιαζί, Κερίμ.

* Στην αρχική εικόνα από την ομάδα του ΠΑΟΚ (ασπρόμαυρη φανέλα) διακρίνονται όρθιοι από τα αριστερά, Ψωμάς Γιάννης, Μιγγούσης Νίκος, Εμμανουηλίδης Βασίλης, Τζινόπουλος Ανέστης, Λύκαρης Αλέκος, Φοιτάς, Γεντζής Φόρης, Κοψαχείλης, Γκολέμας Νίκος και Μάρκοβιτς Πάνος.

Καθιστοί, Ελενίδης, Γκόγκος Γιώργος, Χριστοδούλου Στέλιος και Λαζαρίδης.