Διαβάστε τι έχει καταγραφεί "ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ" για την αγαπημένη μας ομάδα (Ενημερώνεται Καθημερινά)

12 Οκτωβρίου 2017

Φιλική ήττα από την ΜΤΚ Βουδαπέστης

Σαν σήμερα στις 12/10/1973, ο ΠΑΟΚ έδωσε στην Τούμπα το δεύτερο φιλικό παιχνίδι με την περίφημη τότε ομάδα της ΜΤΚ Βουδαπέστης...

Ο ΠΑΟΚ τέτοιες μέρες το 1973, είχε δώσει δύο φιλικά παιχνίδια στην Τούμπα με την Ουγγρική ομάδα και μάλιστα μέσα σε δύο μέρες.
Το πρώτο έγινε στις 10/10/1973 και τελείωσε 0-0 (από αυτό το ματς η παραπάνω εικόνα), ενώ το δεύτερο σαν σήμερα στις 12/10/1973 και σε αυτό η ομάδα από τη Βουδαπέστη πήρε τη νίκη με 1-2.

Το παιχνίδι έγινε μπροστά σε 5.000 θεατές, ήταν ημέρα Παρασκευή και ο ΠΑΟΚ κατέβασε στο πρώτο ημίχρονο τη βασική του ομάδα, ενώ στην επανάληψη ο Λες Σάνον έδωσε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν ήταν -τότε- της πρώτης γραμμής.
Δύο στιγμές από το παιχνίδι με την ΜΤΚ. Στην πρώτη ο Σαράφης χάνει την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ και στη δεύτερη η ουγγρική ομάδα σημειώνει το 0-1 με τον Τάκατς στο 28'

Δύο λάθη του Στέφα, έκριναν ουσιαστικά την αναμέτρηση, καθώς στο 28' ο Τάκατς έγραψε το 0-1 και στο 39' ο Κόριτορ το 0-2.

Οι παίκτες μας μείωσαν στην επανάληψη με τον Αναστασιάδη στο 82', ενώ επτά νωρίτερα ο Ούγγρος τερματοφύλακας απέκρουσε το πέναλτι του Τσακιρόπουλου, το οποίο υπέδειξε ο διαιτητής Πιπέργιας!

Κορυφαίοι για τον Δικέφαλο οι: Τερζανίδης, Φουντουκίδης, Γούναρης, Καλιφούλης

ΠΑΟΚ (α' ημίχρονο): Στέφας, Γούναρης, Φουντουκίδης, Πέλλιος, Ιωσηφίδης, Τερζανίδης, Αποστολίδης, Σαράφης, Ασλανίδης (28' Κερμανίδης), Κούδας, Παρίδης

ΠΑΟΚ (β' ημίχρονο): Σαββουλίδης (80' Χατζηιωάννου), Βούλγαρης, Τσιλιγκιρίδης, Καλιφούλης, Χατζηαντωνίου, Λάζος, Παναγής, Μπάτης, Καπουσούζης, Αναστασιάδης, Τσακιρόπουλος

ΜΤΚ: Βάργκα, Τόροκ, Ντουνάι, Νίνιος, Κόβατς, Κόρνα, Μπέρετς, Τάκατς, Κόριτορ, Μπόρσο, Κουνστ