27 Αυγούστου 2017

Η μεγάλη χαμένη ευκαιρία (2013)

Σαν σήμερα στις 27/8/2013, ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα από τη Σάλκε, με 2-3 στην άδεια Τούμπα και έχασε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία, να περάσει στους ομίλους του Champions League,  της περιόδου 2013-2014...

Ο ΠΑΟΚ σε ένα από τα πλέον κρίσιμα παιχνίδια της ιστορίας του, αγωνίστηκε χωρίς τον κόσμο του λόγω τιμωρίας για τα όσα είχαν γίνει την προηγούμενη σεζόν στο ματς με την αυστριακή Ραπίντ Βιέννης.

Μια βδομάδα νωρίτερα είχαμε πάρει ισοπαλία (1-1) με την γκολάρα του Στοχ και βάσιμες ελπίδες πρόκρισης έκαναν την εμφάνισή τους στους απανταχού ΠΑΟΚτσήδες.

Το παιχνίδι της Τούμπας είχε άγρια ομορφιά και η υπόθεση πρόκριση ήταν ανοικτή μέχρι το 90ό λεπτό της αναμέτρησης.

Οι Γερμανοί μπήκαν δυνατά στο ματς, είχαν δύο καλές στιγμές στο πρώτο 2λεπτο, αλλά από εκεί και πέρα ο Δικέφαλος ανέβηκε στο γήπεδο και έλεγχε το ρυθμό της αναμέτρησης.

Οι παίκτες του Στέφενς κρατούσαν μπάλα δεν μπορούσαν όμως να απειλήσουν τον Hildebrand, καθώς έλειπε η κάθετη πάσα.

Στο 43' όμως η Σάλκε άνοιξε το σκορ με τον Szalai. Πιθανόν ο Ουτσίντα να κατέβασε την μπάλα με το χέρι πριν πασάρει στον Szalai.

Mε 0-1 πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια και στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ανέβασε ακόμη περισσότερο στροφές περιορίζοντας τους Γερμανούς στο μισό γήπεδο.

Αφού χάθηκαν 1-2 καλές ευκαιρίες (Στοχ, Σαλπιγγίδης ), στο 53' ο Κλάους, μετά από μπαλιά πάρε - βάλε του Κίτσιου ισοφάρισε εκτελώντας τον Hildebrand από το ύψος του πέναλτι.

Δέκα λεπτά αργότερα (63') η Σάλκε έμεινε με "10", λόγω δεύτερης κίτρινης στον Τζόουνς για μαρκάρισμα στον Σάλπι.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον πρώτο λόγο στην υπόθεση πρόκριση αλλά οι Γερμανοί στο 67' έκαναν το 1-2 με τον Ντράξλερ.

Στο επόμενο λεπτό (68') ο Λούκας έχασε άχαστο τετ α τετ και στο 79' ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με κεφαλιά του Κατσουράνη.

Το παιχνίδι παιζόταν πλέον στο μισό γήπεδο. Στο 81' ο Στοχ έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία για το 3-2 και στις καθυστερήσεις, σε αντεπίθεση η Σάλκε σημείωσε το 2-3 και πήρε την πρόκριση στους ομίλους.

Ο ΠΑΟΚ προδόθηκε εκείνη τη μέρα από την άμυνά του! Η άδεια Τούμπα "πόνεσε" τον ΠΑΟΚ που δεν είχε τη στήριξη των οπαδών του σε ένα τόσο σημαντικό ματς, πληρώνοντας τα όσα έγιναν στο ματς με τη Ραπίντ την προηγούμενη χρονιά.