25 Ιανουαρίου 2017

Διπλό με άμυνα από γρανίτη (1976)

Σαν σήμερα στις 25/1/1976, ο ΠΑΟΚ πήρε σημαντικό διπλό στο Περιστέρι επί του Ατρομήτου, επικρατώντας με 0-1 και έχοντας άμυνα από γρανίτη, για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της περιόδου 1975-1976 ...

Η ομάδα προερχόταν από εντός έδρας ισοπαλία με τον Ηρακλή (2-2) και εκείνη τη μέρα απέδειξε στο Περιστέρι πως, εκείνο το παιχνίδι ήταν μια κακή παρένθεση.

Οι παίκτες του Λόραντ, χωρίς να οπισθοχωρήσουν έπαιξαν άμυνα σε όλο το γήπεδο, αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να κάνουν πολλά λάθη, τα οποία έφεραν στις τάξεις τους μεγάλο εκνευρισμό!

Στη διπλανή εικόνα διακρίνονται οι Πέλλιος, Φούρτουλα και Εσπινόζα σε μια διεκδίκηση της μπάλας...

Ένας εκνευρισμός που εκδηλώθηκε είτε με πολλή γκρίνια από την κερκίδα, είτε με πολλά σκληρά μαρκαρίσματα στον αγωνιστικό χώρο, υπό την ανοχή του διαιτητή Κολλιρόπουλου.

Ο Ατρόμητος με τη συμπλήρωση του 90λεπτου, έμεινε χωρίς να έχει κάποια τελική στο παιχνίδι, κάτι που τα λέει όλα!

Από τον Δικέφαλο εκείνη την Κυριακή απουσίαζαν ο τραυματίας Γιώργος Κούδας, αλλά και ο πρόσφατα στρατευμένος Άγγελος Αναστασιάδης.

Το κενό τους πάντως υπερκαλύφθηκε από τους συμπαίκτες τους, που πέτυχαν το γκολ της νίκης μόλις στο 5ο λεπτό, με φοβερό σουτ του Κούλη Αποστολίδη, το οποίο δεν μπόρεσε να σταματήσει ο τερματοφύλακας Κωνσταντινίδης, αλλά και οι δύο αμυντικοί που βρισκόταν πίσω του καλύπτοντας την εστία...
Ο ΠΑΟΚ με τη νίκη του αυτή, έφτασε τους 20 βαθμούς και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, τρεις πίσω από την ΑΕΚ (2-1-0 το σύστημα της βαθμολογίας), αλλά είχε ένα παιχνίδι λιγότερο, αυτό με τον Παναιτωλικό!

Πλέον η αθηναϊκή ομάδα αισθανόταν την ανάσα μας και στις επόμενες αγωνιστικές θα έβλεπε την πλάτη μας, μέχρι την ολοκλήρωση της σεζόν, που ανέδειξε τον ΠΑΟΚ πρωταθλητή για πρώτη φορά στην ιστορία του!
Αυτή ήταν η 3η συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη μας με τον Ατρόμητο σε ισάριθμα παιχνίδια [1972-1973 (0-2), 1974-1975 (0-1)], για να ακολουθήσουν άλλες δύο τις σεζόν 1976-1977 (1-6 στη Λεωφόρο) και τη σεζόν 1980-1981 (0-2) ... Ο Ατρόμητος είδε για πρώτη φορά το χρώμα της νίκης τη σεζόν 2005-2006!

Κορυφαίοι του Δικεφάλου οι Βούλγαρης, Ιωσηφίδης, Κερμανίδης, Αποστολίδης και Τερζανίδης.

Ατρόμητος: Κωνσταντινίδης, Μισαηλίδης Στ., Κώτσος, Ράπτης, Καψιμάλης, Λιάκουρης, Μισαηλίδης Κ. (60' Παντελίδης), Κότσαλος, Εσπινόζα (77' Καραλής), Ράμφος, Πάτσης.

ΠΑΟΚ: Φούρτουλα, Βούλγαρης, Ιωσηφίδης, Φουντουκίδης, Πέλλιος, Τερζανίδης, Κερμανίδης, Σαράφης, Αποστολίδης, Γκουερίνο, Ορφανός.
* Οι παίκτες του Γκιούλα Λόραντ πέτυχαν σε σύνολο 30 αγώνων: 21 νίκες, 7 ισοπαλίες, ενώ ηττήθηκαν μόλις δύο φορές, από Γιάννινα εκτός και Ατρόμητο εντός, με την τελευταία ήττα να έρχεται την προτελευταία αγωνιστική από τον Ατρόμητο στην Τούμπα σε αδιάφορο παιχνίδι, καθώς το πρωτάθλημα ήταν ήδη εξασφαλισμένο.

* Ο ΠΑΟΚ τελείωσε τη χρονιά έχοντας πετύχει 60 τέρματα (καλύτερη επίθεση!), ενώ δέχτηκε 17 (καλύτερη άμυνα!). είναι από τις περιπτώσεις που οι αριθμοί λένε την αλήθεια...

Αναλυτικά το ρόστερ του ΠΑΟΚ την σεζόν 1975-1976:

Γιάννης Γούναρης: Γεννήθηκε στις 15-3-1952 στη Θεσσαλονίκη. Αγωνιζόταν στον ΠΑΟΚ από την περίοδο 1970-71. Συμμετοχές '75-'76: 29

Κώστας Ιωσηφίδης: Γεννήθηκε στις 19-1-1952 στη Βυρώνεια Σερρών. Ντεμπούτο την περίοδο 1971-72 με ΑΕΚ. Συμμετοχές '75-'76: 29

Αρίσταρχος Φουντουκίδης: Γεννήθηκε στις 13-2-1942 στον Άγιο Παντελεήμονα Κιλκίς. Η πρώτη του συμμετοχή ήταν την περίοδο 1966-67. Συμμετοχές '75-'76: 25

Μλάντεν Φούρτουλα: Γεννήθηκε στις 18-12-1950 στη Γιουγκοσλαβία. Η πρώτη του με τον ΠΑΟΚ την πρώτη αγωνιστική της περιόδου 1975-76 στην ΤΟΥΜΠΑ (με ΠΑΟ 3-1). Συμμετοχές '75-'76:30

Φιλώτας Πέλλιος: Γεννήθηκε στις 17-3-1953. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1972-73 (19η με Τρίκαλα 4-0). Συμμετοχές '75-'76: 30

Χρήστος Τερζανίδης: Γεννήθηκε στις 19-2-1945 στο Μελισσοκομείο Καβάλας. Αγωνιζόταν από την περίοδο 1968-69. Συμμετοχές '75-'76: 6 και γκολ: 2

Παναγιώτης Κερμανίδης: Γεννήθηκε στις 14-7-1950. Αποκτήθηκε από την Μ.Τ.Κ. Βουδαπέστης. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1973-74. Συμμετοχές '75-'76: 28 γκολ: 5

Σταύρος Σαράφης: Γεννήθηκε στις 18-1-1950 στην Επανομή. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1967-68. Συμμετοχές '75-'76: 24, γκολ : 11

Κούλης Αποστολίδης: Γεννήθηκε στις 3-3-1946 στη Θεσσαλονίκη. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1963-64. Συμμετοχές '75-'76: 29, γκολ: 5

Γιώργος Κούδας: Γεννήθηκε στις 23-11-1946 στη Θεσσαλονίκη. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1963-64. Συμμετοχές '75-'76: 26, γκολ: 14

Νέτο Γκουερίνο: Γεννήθηκε στις 24-3-1950 στη Βραζιλία. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1974-75. Συμμετοχές '75-'76: 30, γκολ: 11

Άγγελος Αναστασιάδης: Γεννήθηκε στις 8-3-1953. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1973-74. Συμμετοχές '75-'76: 28, γκολ: 9

Αχιλλέας Ασλανίδης: Γεννήθηκε στις 6-1-1950 στην Καλαμάρια. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1968-69. Συμμετοχές '75-'76: 12

Ακολουθεί αναλυτικός πίνακας με συμμετοχές και τέρματα. Πρώτος σκόρερ της ομάδας αναδείχτηκε ο Γιώργος Κούδας με 14 γκολ.