18 Ιανουαρίου 2017

Στραβοπάτημα στον δρόμο για τον τίτλο (1976)

Σαν σήμερα 18/1/1976, ο μετέπειτα Πρωταθλητής ΠΑΟΚ, υποδέχτηκε στην Τούμπα τον Ηρακλή, για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της περιόδου 1975-1976 ...

Το παιχνίδι έγινε παρουσία περίπου 28.000 θεατών (26.091 τα εισιτήρια) και ο Δικέφαλος έμεινε στο ισόπαλο 2-2, σε ένα πραγματικό ντέρμπι που πρόσφερε πολλές συγκινήσεις στον κόσμο που το παρακολούθησε, καθώς είχε συγκλονιστική εξέλιξη.
Ο ΠΑΟΚ του Γκιούλα Λόραντ, αν και προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ δέχτηκε σε ισάριθμες περιπτώσεις την ισοφάριση και τελικά γνώρισε μία από τις επτά ισοπαλίες που μέτρησε εκείνη τη λαμπρή για το σύλλογο σεζόν! Οι δύο ομάδες είχαν την πρωτοβουλία σε ένα ημίχρονο η καθεμιά (ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο).
Το σκορ άνοιξε με το καλημέρα ο Κούδας, όταν στο 1ο λεπτό επωφελήθηκε μια στιγμή αδράνειας του Χατζηπαναγή και από κοντά πλάσαρε τον Φανάρα γράφοντας το 1-0 (αρχική photo). Στο 21΄ο διαιτητής Πλατόπουλος έδειξε πέναλτι σε βάρος του Φουντουκίδη για χέρι σε προσπάθεια του Χατζηπαναγή (αυστηρό) με το οποίο ο Γκέσιος σημείωσε το 1-1, σκορ με το οποίο οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.
Στο 54' ο Ξανθόπουλος ανέτρεψε τον Κούδα μέσα στην περιοχή, το καθαρό πέναλτι υποδείχτηκε, και ο Αναστασιάδης από τα 11 μέτρα έδωσε στον ΠΑΟΚ εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ με 2-1...

Το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε στο 84', όταν μετά από φάουλ του Κουσουλάκη και ολιγωρία της άμυνάς μας, ο Χριστοφορίδης με κεφαλιά σκόραρε.
Κορυφαίοι του ΠΑΟΚ οι Tερζανίδης, Αναστασιάδης, Γούναρης, Κούδας και Ιωσηφίδης...

ΠΑΟΚ: Φούρτουλα, Γούναρης, Ιωσηφίδης, Φουντουκίδης, Πέλλιος, Τερζανίδης, Κερμανίδης, Σαράφης, Αποστολίδης, Κούδας, Γκουερίνο (46' Αναστασιάδης).

Ηρακλής: Φανάρας, Χριστοφορίδης, Καλαϊτζίδης, Ματσουκατίδης, Ξανθόπουλος, Νικολούδης, Χατζηπαναγής, Κουσουλάκης, Γκέσιος, Πανταζής (87' Κακαρινέλης), Τουμπόγλου.
* Οι παίκτες του Γκιούλα Λόραντ πέτυχαν σε σύνολο 30 αγώνων: 21 νίκες, 7 ισοπαλίες, ενώ ηττήθηκαν μόλις δύο φορές, από Γιάννινα εκτός και Ατρόμητο εντός, με την τελευταία ήττα να έρχεται την προτελευταία αγωνιστική από τον Ατρόμητο στην Τούμπα σε αδιάφορο παιχνίδι, καθώς το πρωτάθλημα ήταν ήδη εξασφαλισμένο.

* Ο ΠΑΟΚ τελείωσε τη χρονιά έχοντας πετύχει 60 τέρματα (καλύτερη επίθεση!), ενώ δέχτηκε 17 (καλύτερη άμυνα!). είναι από τις περιπτώσεις που οι αριθμοί λένε την αλήθεια...

Αναλυτικά το ρόστερ του ΠΑΟΚ την σεζόν 1975-1976:

Γιάννης Γούναρης: Γεννήθηκε στις 15-3-1952 στη Θεσσαλονίκη. Αγωνιζόταν στον ΠΑΟΚ από την περίοδο 1970-71. Συμμετοχές '75-'76: 29

Κώστας Ιωσηφίδης: Γεννήθηκε στις 19-1-1952 στη Βυρώνεια Σερρών. Ντεμπούτο την περίοδο 1971-72 με ΑΕΚ. Συμμετοχές '75-'76: 29

Αρίσταρχος Φουντουκίδης: Γεννήθηκε στις 13-2-1942 στον Άγιο Παντελεήμονα Κιλκίς. Η πρώτη του συμμετοχή ήταν την περίοδο 1966-67. Συμμετοχές '75-'76: 25

Μλάντεν Φούρτουλα: Γεννήθηκε στις 18-12-1950 στη Γιουγκοσλαβία. Η πρώτη του με τον ΠΑΟΚ την πρώτη αγωνιστική της περιόδου 1975-76 στην ΤΟΥΜΠΑ (με ΠΑΟ 3-1). Συμμετοχές '75-'76:30

Φιλώτας Πέλλιος: Γεννήθηκε στις 17-3-1953. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1972-73 (19η με Τρίκαλα 4-0). Συμμετοχές '75-'76: 30

Χρήστος Τερζανίδης: Γεννήθηκε στις 19-2-1945 στο Μελισσοκομείο Καβάλας. Αγωνιζόταν από την περίοδο 1968-69. Συμμετοχές '75-'76: 6 και γκολ: 2

Παναγιώτης Κερμανίδης: Γεννήθηκε στις 14-7-1950. Αποκτήθηκε από την Μ.Τ.Κ. Βουδαπέστης. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1973-74. Συμμετοχές '75-'76: 28 γκολ: 5

Σταύρος Σαράφης: Γεννήθηκε στις 18-1-1950 στην Επανομή. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1967-68. Συμμετοχές '75-'76: 24, γκολ : 11

Κούλης Αποστολίδης: Γεννήθηκε στις 3-3-1946 στη Θεσσαλονίκη. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1963-64. Συμμετοχές '75-'76: 29, γκολ: 5

Γιώργος Κούδας: Γεννήθηκε στις 23-11-1946 στη Θεσσαλονίκη. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1963-64. Συμμετοχές '75-'76: 26, γκολ: 14

Νέτο Γκουερίνο: Γεννήθηκε στις 24-3-1950 στη Βραζιλία. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1974-75. Συμμετοχές '75-'76: 30, γκολ: 11

Άγγελος Αναστασιάδης: Γεννήθηκε στις 8-3-1953. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1973-74. Συμμετοχές '75-'76: 28, γκολ: 9

Αχιλλέας Ασλανίδης: Γεννήθηκε στις 6-1-1950 στην Καλαμάρια. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1968-69. Συμμετοχές '75-'76: 12