30 Νοεμβρίου 2016

Η πρώτη ήττα στο πρωταθλήμα (1975)

Σαν σήμερα στις 30/11/1975, ο μετέπειτα πρωταθλητής εκείνης της σεζόν ΠΑΟΚ, γνώρισε την πρώτη ήττα του στο πρωτάθλημα, από τον ΠΑΣ στα Γιάννινα, με 2-0, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1975-1976...

Αυτή ήταν η μία από τις δύο συνολικά ήττες της ομάδας του Γκιούλα Λόραντ εκείνη τη σεζόν! Μάλιστα ήταν η μοναδική εκτός έδρας!
Ο Δικέφαλος πραγματοποίησε τη χειρότερή του εμφάνιση στα παιχνίδια του πρωταθλήματος της περιόδου 1975-1976 και έχασε από έναν δυνατό αντίπαλο, που όμως είχε και το σπρωξιματάκι του από το κοράκι, προφανώς ικανοποιώντας επιθυμίες τρίτων και όχι της ομάδας της Ηπείρου.

Η ομάδα ταλαιπωρήθηκε πάρα πολύ για να φτάσει στα Γιάννινα, καθώς χρειάστηκε να ταξιδέψει επί 12 ώρες (ήταν πολύ κακός ο δρόμος τότε), ενώ η αναμέτρηση έγινε σε ξερό και ιδιαίτερα βαρύ αγωνιστικό χώρο!

Οι παίκτες του Λόραντ εμφανίστηκαν χωρίς οργάνωση στο παιχνίδι τους, χωρίς πάθος, στοιχεία όμως που είχαν οι γηπεδούχοι! Το 1-0 ήρθε μετά από λάθος του Μλάντεν μόλις στο 4' το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Αλβαρέζ, ενώ το δεύτερο το πέτυχε ο Γκλασμάνης στο 67' από εμφανή θέση οφ σάιντ που δεν υποδείχτηκε.

Ο διαιτητής Πρωτονοτάριος στη φάση αυτή απέβαλε τον Ασλανίδη που διαμαρτυρήθηκε έντονα και στη συνέχεια τιμωρήθηκε με την εξοντωτική ποινή των 10 αγωνιστικών!
Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε σύντομα στις νίκες καθώς την επόμενη αγωνιστική κέρδισε στην Τούμπα την Καστοριά με 3-0, για να ακολουθήσει ένα μεγάλο αήττητο σερί, που διακόπηκε την προτελευταία αγωνιστική με την εντός έδρας ήττα από τον Ατρόμητο με 1-2, σε παιχνίδι χωρίς κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον για τον Δικέφαλο...

Η αποστολή του ΠΑΟΚ επιστρέφοντας στη Θεσσαλονίκη, έκανε στάση στο Μέτσοβο για φαγητό, όμως εκεί συναντήθηκε με οπαδούς που κινήθηκαν απειλητικά εναντίον των παικτών διαμαρτυρόμενοι για την ήττα...

Οι απειλές έδιναν και έπαιρναν, κάποιοι παίκτες μάλιστα παραλίγο να έρθουν στα χέρια με φιλάθλους που ήταν εκτός εαυτού, όμως με παρέμβαση των ψυχραιμότερων και της τοπικής αστυνομίας δεν είχαμε τα χειρότερα!
Οι απειλές συνεχίστηκαν καθ' όλη τη διάρκεια της εβδομάδας στις προπονήσεις, για να εξομαλυνθεί η κατάσταση τις επόμενες εβδομάδες, εξαιτίας των συνεχόμενων νικών του Δικεφάλου, που τελικά έφεραν την ομάδα στην 1η θέση και τον πολυπόθητο τίτλο στην Τούμπα!

ΠΑΣ Γιάννινα: Λύσα, Γραμμενιάτης, Σιόντης, Χατζηκαπετάνης, Τσουρλίδας (49' Βέργος), Βογιατζής, Μοντέζ (42' Μάντος), Γκλασμάνης, Κοντογιωργάκης, Αλβαρέζ, Λεβεντάκος.

ΠΑΟΚ: Φούρτουλα. Γούναρης, Αποστολίδης, Πέλλιος, Ιωσηφίδης, Αναστασιάδης, Τερζανίδης, Κούδας, Κερμανίδης, Γκουερίνο, Ασλανίδης.

* Οι παίκτες του Γκιούλα Λόραντ πέτυχαν σε σύνολο 30 αγώνων: 21 νίκες, 7 ισοπαλίες, ενώ ηττήθηκαν μόλις δύο φορές, από Γιάννινα εκτός και Ατρόμητο εντός, με την τελευταία ήττα να έρχεται την προτελευταία αγωνιστική από τον Ατρόμητο στην Τούμπα σε αδιάφορο παιχνίδι, καθώς το πρωτάθλημα ήταν ήδη εξασφαλισμένο.

* Ο ΠΑΟΚ τελείωσε τη χρονιά έχοντας πετύχει 60 τέρματα (καλύτερη επίθεση!), ενώ δέχτηκε 17 (καλύτερη άμυνα!). είναι από τις περιπτώσεις που οι αριθμοί λένε την αλήθεια...

Αναλυτικά το ρόστερ του ΠΑΟΚ την σεζόν 1975-1976:

Γιάννης Γούναρης: Γεννήθηκε στις 15-3-1952 στη Θεσσαλονίκη. Αγωνιζόταν στον ΠΑΟΚ από την περίοδο 1970-71. Συμμετοχές '75-'76: 29

Κώστας Ιωσηφίδης: Γεννήθηκε στις 19-1-1952 στη Βυρώνεια Σερρών. Ντεμπούτο την περίοδο 1971-72 με ΑΕΚ. Συμμετοχές '75-'76: 29

Αριστοτέλης Φουντουκίδης: Γεννήθηκε στις 13-2-1942 στον Άγιο Παντελεήμονα Κιλκίς. Η πρώτη του συμμετοχή ήταν την περίοδο 1966-67. Συμμετοχές '75-'76: 25

Μλάντεν Φούρτουλα: Γεννήθηκε στις 18-12-1950 στη Γιουγκοσλαβία. Η πρώτη του με τον ΠΑΟΚ την πρώτη αγωνιστική της περιόδου 1975-76 στην ΤΟΥΜΠΑ (με ΠΑΟ 3-1). Συμμετοχές '75-'76:30

Φιλώτας Πέλλιος: Γεννήθηκε στις 17-3-1953. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1972-73 (19η με Τρίκαλα 4-0). Συμμετοχές '75-'76: 30

Χρήστος Τερζανίδης: Γεννήθηκε στις 19-2-1945 στο Μελισσοκομείο Καβάλας. Αγωνιζόταν από την περίοδο 1968-69. Συμμετοχές '75-'76: 6 και γκολ: 2

Παναγιώτης Κερμανίδης: Γεννήθηκε στις 14-7-1950. Αποκτήθηκε από την Μ.Τ.Κ. Βουδαπέστης. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1973-74. Συμμετοχές '75-'76: 28 γκολ: 5

Σταύρος Σαράφης: Γεννήθηκε στις 18-1-1950 στην Επανομή. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1967-68. Συμμετοχές '75-'76: 24, γκολ : 11

Κούλης Αποστολίδης: Γεννήθηκε στις 3-3-1946 στη Θεσσαλονίκη. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1963-64. Συμμετοχές '75-'76: 29, γκολ: 5

Γιώργος Κούδας: Γεννήθηκε στις 23-11-1946 στη Θεσσαλονίκη. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1963-64. Συμμετοχές '75-'76: 26, γκολ: 14

Νέτο Γκουερίνο: Γεννήθηκε στις 24-3-1950 στη Βραζιλία. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1974-75. Συμμετοχές '75-'76: 30, γκολ: 11

Άγγελος Αναστασιάδης: Γεννήθηκε στις 8-3-1953. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1973-74. Συμμετοχές '75-'76: 28, γκολ: 9

Αχιλλέας Ασλανίδης: Γεννήθηκε στις 6-1-1950 στην Καλαμάρια. Πρώτη συμμετοχή την περίοδο 1968-69. Συμμετοχές '75-'76: 12